ΑΘΛΗΤΙΚΑ

EKΑΣΑΜΑΘ: Άνετη πρόκριση των εφήβων του ΓΑΣ που επικράτησε της ΑΕ Κομοτηνής

Άνετη νίκη του ΓΑΣ Κομοτηνή (U20) κόντρα στην συμπολίτισσα ΑΕ Κομοτηνής με 56-87 στο Κλειστό Κομοτηνής στον πρώτο επίσημο νοκ άουτ αγώνα της σεζόν 2020-21 για το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Οι έφηβοι του ΓΑΣ, με εξαίρεση τον Σπέντζο και τον αρχηγό Χαλήλ που επιλέχθηκαν από την ανδρική ομάδα όπως υπάρχει το δικαιώμα σύμφωνα με τους κανονισμούς, με όπλο την πολύ καλή άμυνα και τον αιφνιδιασμό, ανέβασαν από πολύ νωρίς το σκορ σε διψήφιο νούμερο (0-17 στα πρώτα λεπτά) και το διαχειρίστηκαν εύκολα μέχρι το τέλος του αγώνα φτάνοντας στην νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίοι για την ομάδα του κόουτς Λεμονίδη ήταν οι Παπανδρεόπουλος με 25 πόντους και δύο τρίποντα και Σπέντζος με 21 πόντους και ένα τρίποντο, ενώ για την ομάδα του κόουτς Παπαδόπουλου ξεχώρισε ο Σαββίδης με 16 πόντους με δύο τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 14-23, 35-46 (αποτέλεσμα ημιχρόνου), 46-66, 56-87 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσαούση – Σερετίδης

Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος Ν.): Τσιρώζης 5(1), Κυμπάρης 3(1), Ζαγκλής 2, Τσαχιρίδης 7, Πασσαλίδης 7, Σαββίδης 16(2), Δαφτσής, Πλατνάρης, Γκιρίτσης 5(1), Ζαπαντιώτης 5, Πίτατζης, Πιπιλιός 3.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Μαλαμίδης, Ναλμπάντης 5, Παπανδρεόπουλος 25 (2), Κάλτσος 8, Σπέντζος 21 (1), Χαλήλ 2, Τσαμουρτζής 7 (1), Γούργουλης 1, Γκιρίτσης 8, Καραμάνης, Γκιουζελίδης 10, Ζηκόπουλος14-23, 35-46, 46-66