ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Φιλική εκτός έδρας επικράτηση της Ασπίδας Ξάνθης κόντρα στην ΑΕ Κομοτηνής

Η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας της ΑΕ Κομοτηνής με 48-46 στο Κλειστό Κομοτηνής.

Μία εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η ΑΕ Κομοτηνής έδειξε πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στο εξίσου νεανικό συγκρότημα της Ασπίδας, που θα αγωνίζεται και φέτος στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε ενέργεια και διάθεση στην άμυνα με «αχίλλειο» πτέρνα τις βιαστικές επιλογές στην επίθεση, δίνοντας τη δυνατότητα στους παίχτες του Γιάννη Στεφανίδη να βρουν εύκολους πόντους στην επίθεση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 7 πόντων (14-7) με την Ασπίδα όμως να βρίσκει λύσεις έξω από την γραμμή των 6.75 και να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει πολύ στο σκορ με την Ασπίδα να παίρνει τελικώς τη νίκη σε ένα φιλικό, στο οποίο οι δύο προπονητές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα.

Μάλιστα, οι δύο ομάδες μετά την λήξη του αγώνα έπαιξαν ένα επιπλέον δεκάλεπτο σε ρυθμό προπόνησης, χωρίς να μετρηθεί το σκορ στο τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-7 , 27-27, 37-38, 46-48

«Ευχόμαστε στο φιλικό σωματείο της Ασπίδας Ξάνθης καλή σεζόν με Υγεία πάνω από όλα και επιτυχίες στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής» σημειώνεται στο επίσημο ΦΒ της ΑΕΚομοτηνής.