ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Α2 Ανδρών: Κέρδισε την ΑΕ Κομοτηνής ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και διατήρησε το απόλυτο

Πολύ ανώτερος ο Εθνικός, «καθάρισε» την ΑΕ Κομοτηνής στην Αλεξανδρούπολη 3-0 σετ στο υποτιθέμενο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και διατήρησε το απόλυτο και την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ την ΑΕ Κομοτηνής στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» στο Θρακιώτικο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και έκανε το «7 στα 7», παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και αφήνοντας τους «πειρατές» στην τέταρτη θέση.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σε άριστη κατάσταση, περιόρισαν τα λάθη και πίεσαν την ΑΕ Κομοτηνής σε όλους τους τομείς και έτσι κατάφεραν να κερδίσουν το πρώτο σετ με 25-17.

Η ομάδα του Ανέστη Γιαννακόπουλου είχε προβλήματα στην υποδοχή και έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση σε 1-1 και αφού δεν τα κατάφεραν το κέρδισαν οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου με 25-23 κάνοντας το 2-0.

Έτσι, στο τρίτο σετ η υπεροχή του Εθνικού επιβεβαιώθηκε με την ψυχολογία υπέρ του κέρδισε και αυτό με 25-17.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)

Την επόμενη αγωνιστική ο πρωτοπόρος και αήττητος Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχοντας 20 βαθμούς ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Πανοράματος ενώ η ΑΕ Κομοτηνής που έπεσε στην τέταρτη θέση με 14 βαθμούς θα υποδεχθεί την Ελπίδα Αμπελοκήπων.