ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΛΩΣΕ τη Νίκαια, πάτησε ΚΟΡΥΦΗ ο ΑΟΞ και τώρα ΒΡΕΙΤΕ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ ΡΙΞΕΤΕ

Η Ξάνθη ξέρανε τον Ιωνικό μέσα στη Νίκαια με γκολ των Βέρκερ και Θανάση Παπάζογλου πήρε την επιβλητική νίκη με 0-2 στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστική των πλέι οφ, που την φέρνει επιτέλους μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Απόλυτα διαβασμένη, αμύνθηκε καταπληκτικά, και με συγκέντρωση, αποφασιστηκότητα και «μαγκιά» χτύπησε τον Ιωνικό στις αμυντικές του αδυναμίες και τον πέταξε στην τρίτη θέση στο ντέρμπι της χρονιάς.

Ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε στην επιλόγη καθαρού φορ στο αρχικό σχήμα, δίνοντας φανέλα βασικού στον Θανάση Παπάζογλου· ενώ ύστερα από μεγάλο διάστημα αγωνίστηκαν μαζί στην αρχική ενδεκάδα οι Ανδρέας Τάτος και Πάτρικ Έμπερτ.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα οι γηπεδούχοι σημείωσαν την πρώτη τελική στο παιχνίδι, με το καλό σουτ του Ματίας Κάστρο που κατέληξε άουτ. Στο 10′ ο Μπριλάντε ήταν ο εκφραστής της πρώτης τελικής του ΑΟΞ, το μακρινό σουτ του ωστόσο κατέληξε άουτ. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν αναγνωστικά, με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένη κατοχή και ευκαιρίες.

Στο 16′ ο Τάτος απείλησε από πλεονεκτική θέση, το σουτ του όμως κόντραρε στον Κοτσώνη. Λίγα λεπτά αργότερα η Ξάνθη πέρασε μπροστά στο σκορ. Στο 24′ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τάτου,η μπάλα κόντραρε και ο Βέρκερ με προβολή έστειλε την μπάλα από κοντά στην αριστερή γωνία του Αναγνωστόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΟΞ απείλησε και πάλι με φάουλ του Τάτου, αλλά αυτή τη φορά η κεφαλιά του Τάσου Παπάζογλου δεν ανησύχησε τον πορτιέρε του Ιωνικού.

Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες της Ξάνθης, οι οποίοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα, δεν άφησαν χώρους στους γηπεδούχους· ενώ με την μπάλα στα πόδια δημιουργούσε αρκετές προοπτικές για επίθεση, χωρίς ωστόσο να φτάσει σε κάποια αξιόλογη φάση. Η τελευταία άξια αναφοράς τελική του 45λεπτου ήταν στο 32ο λεπτό από πλευράς Ιωνικού, με το αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Ίτσο σουτ του Γκοτσούλια.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ξάνθη κλήθηκε για ακόμη μία φορά τη φετινή σεζόν να προβεί σε ααγκαστική αλλάγη, καθώς ο Πέτροβιτς που στο 43′ είχε μείνει στο έδαφος αντικαταστάθηκε από τον Ελίνι Δημούτσο.

Ο Ιωνικός έψαξε αντίδραση από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και απείλησε δις σε ένα δίλεπτο· στο 49′ με το αδύναμο πλασέ του Κάστρο που μπλόκαρε εύκολα ο Ίτσο και 50′ με τη σέντρα σουτ του Παπαγεωργίου που ανάγκασε τον Αυστραλό κίπερ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η Ξάνθη βρέθηκε μία ανάσα από το 0-2 στο 54′ όταν από σέντρα του νεοεισελθόντα στο παιχνίδι Σάββα Σιατραβάνη ο Θανάσης Παπάζογλου έπιασε το σουτ στην κίνηση το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μία ακόμη καλή στιγμή με το σουτ του Μπριλάντε στο 64′, που μπλόκαρε με άνεση ο Αναγνωστόπουλος.

Ακολούθησε ένα μικρό διάστημα οπισθοχώρησης του ΑΟΞ, με τον Ιωνικό να δημιουργεί δύο καλές στιγμές. Στο 65′ ο μόνιμος εκφραστής των επιθέσεων των Νικαιώτων Θανάσης Παπαγεωργίου έκανε τη σέντρα, ο Μάναλης πήρε την κεφαλιά η μπάλα ωστόσο έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ίτσο. Δύο λεπτά αργότερα ο Νιάσε βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως την τελευταία στιγμή ο Βέρκερ με αυτοθυσία απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 68′ έπειτα από αντεπίθεση προήλθε μία ακόμη σπουδαία στιγμή για την Ξάνθη, με το διαγώνιο σουτ του Παπάζογλου όμως να περνάει ελάχιστα άουτ. Ύστερα από δύο μη επιτυχημένες προσπάθειες στον αγώνα, ο έμπειρος επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας το τεράστιο για τα δεδομένα και την κρισιμότητα του ματς προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 70′ και έπειτα από σέντρα του Έμπερτ, ο Παπάζογλου πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Αναγνωστόπουλογια το 0-2.

Κρατώντας ουσιαστικά το τρίποντο στα χέρια της, η πολύ διαβασμένη Ξάνθη αμύνθηκε υποδειγματικά και έκλεισε τους διαδρόμους στους παίκτες του Ιωνικού. Η μοναδική φάση που απειλήθηκε η άμυνα των Θρακιωτών ήταν στο 86′, όταν από σέντρα του Μουστάκη από τα δεξιά, ο Μάναλης έκανε την κεφαλιά, ο Ίτσο απέκρουσε σωτήρια και στην επαναφορά ο Κάστρο δεν μπόρεσε να πλασάρει σχεδόν εξ επαφής.

Πλέον ο ΑΟΞ κρατά την τύχη στα χέρια του και είναι το φαβορί για την κατάληψη της 1ης θέσης, οφείλει ωστόσο να είναι το ίδιο σοβαρός και πειθαρχημένος και στα δύο τελευταία παιχνίδια ώστε να επιτευχθεί ο στόχος της άμεσης ανόδου στη Super League 1.

Σε ένα γεμάτο ένταση παιχνίδι με πάθος και σκληρό παιχνίδι, η διαιτητική ομάδα χρειάστηκε να παρέμβει αρκετές φορές στον αγώνα κάτι που φανερώνεται και από τις κάρτες, σε γενικές γραμμές ωστόσο ο ρυθμός κύλησε ομάλα. Από πλευράς γηπεδούχων υπήρξε διαμαρτυρία για δύο πιθανές περιπτώσεις πέναλτι, που ωστόσο δεν κρίθηκαν ως παράβασεις.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς τoυς Πετρόπουλο και Τριανταφύλλου, αμφότεροι του Συνδέσμου Αρκαδίας.  Εδειξε κίτρινες κάρτες στο 23′ στον Γκοτσούλια, στο 60′ στον Βλαχομήτρο, στο 73′ στον Μουμίν και στο 88′ στον Ρόλε από τους γηπεδούχους και στο 31′ στον Bέρκερ, στο 44′ στον Τάτο και στο 62′ στον Παντελιάδη για τον ΑΟΞ.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου (79′ Μουστάκης), Ομάρ, Κύργιας, Κοτσώνης (72′ Σινγκ), Moυμίν, Γκοτσούλιας (58′ Νιάσε), Κουιρουκίδης (58′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (79′ Μπονέτι), Ρόλε, Κάστρο.
ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (45+2′ λ. τρ. Δημούτσος), Τσαμούρης (53′ Παντελιάδης), Τζούρμαν, Βέρκερ, Τ. Παπάζογλου, Μπριλάντε, Έμπερτ (74′ Καπνίδης), Μικελτάτζε (74′ Ντίνας), Τάτος (53′ Σιατραβάνης), Θ. Παπάζογλου.