ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Δύσκολη επικράτηση της ΑΕ Κομοτηνής επί του Δημοκρίτειου

Ύστερα από ένα πολύ δυνατό και σκληρό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον έως το τέλος, η ΑΕ Κομοτηνής επικράτησε δύσκολα επί του ΑΣ Δημοκρίτειου με σκορ 61-54, για τη 3η αγωνιστική της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το Σάββατο (10/10), στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Το Δημοκρίτειο ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας ακόμη μία φορά σε πολύ καλή «ημέρα» τον Σκουτέλη, προηγήθηκε 2-7 (4΄) και με πολύ καλή ευστοχία στην επίθεση, έκλεισε προηγούμενο με 11-16, απέναντι σε μία αρκετά νευρική και άστοχη ΑΕ Κομοτηνής, που ακόμη «έψαχνε» τα πατήματά της. Αυτό το κατάφερε στο2ο δεκάλεπτο, έχοντας σε ακόμη ένα παιχνίδι σε πολή καλή «ημέρα» τον Πασσαλίδη 26(2), ανέβασε σταδιακά ρυθμούς, ι σορροπώντας το παιχνίδι και ισοφαρίζοντας ακρχικά σε 19-19 (14΄). Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ, με ένα επιμέρους σκορ 19-7, προηγήθηκε με 28-21 (17΄) και έκλεισε προηγούμενη στο ημίχρονο με 30-23.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ με καλύτερη «ψυχολογία» διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, 39-30 (26΄) και 42-31 (27΄), παρά τιςφιλότιμες προσπάθειες από το «μαχητικό» Δημοκρίτειο και έκλεισε προηγούμενη με 45-38, με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ έλεγχε την κατάσταση, κάποια αβίαστα λάθη και μία μικρή χαλάρωση, επέτρεψε το Δημοκρίτειο να κάνει την αντεπίθεσή του και μείωσε σε 47-45 (34΄) και 49-47 (35΄), κάνοντας ντέρμπυ τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο ρυθμός συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, καθώς στο 2:15 πριν τη λήξ το σκορ ήταν 54-52 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία στο τέλος έδειξε περισσότερα ψυχικά «απωθέματα» και προηγήθηκε 58-54 μόλις 0:35 πριν τη λήξη και ύστερα από μία χαμένη προσπάθεια από τους παίκτες του Δημοκρίτειου και ευστοχώντας σε κρίσιμες βολές από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, πήρε τη νίκη με σκορ 61-54 και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα, έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Διαιτητές: Ντούρας, Τσαχιρίδη

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 30-23, 45-38, 61-54

Α.Ε.Κομοτηνής (Παπαδόπουλος Ν.): Μπορμπίδης Αν., Κυμπάρης 3(1), Τσαχιρίδης, Πασσαλίδης 28(2), Σαββίδης 6p, Αθανασίου, Πλατνάρης 2, Γκιρίτσης 4, Ζαπαντιώτης 10, Πίτατζης 2, Πιπιλιός 8, Κούγιας

Α.Σ. Δημοκρίτειο (Ζαντζας Φ.): Μακρής 3(1), Τσουμπρής 4, Παπαζήσης, Μερισιώτης 4, Σκουτέλης 24(2), Μάρκου Λ, Μπελεγράτης 4, Κυριαζίδης 1, Μάρκου Μ, Φοντούλης, Μαρκογιαννάκης 14