ΑΘΛΗΤΙΚΑ

EKAΣΑΜΑΘ: Επιστροφή στις νίκες για το Δημοκρίτειο κόντρα στον Άτλαντα στην Κομοτηνή

Τη νίκη με 66-53 πήρε το Δημοκίτειο Κομοτηνής κόντρα στον Άτλαντα Κομοτηνής στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το Δημοκρίτειο ήταν ανώτερο από την αρχή του παιχνιδιού και κατάφερε να φτάσει στο προβάδισμα της τάξης των 16 πόντων στο ημίχρονο (42-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Άτλαντα, ο οποίος με μεγάλη αντεπίθεση και όπλο την άμυνα κέρδισε με επί μέρους 7-16 και μείωσε στους 7 (49-42). Ωστόσο στο φινάλε οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν, με το Δημοκρίτειο να ξανανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, επιστρέφοντας στις νίκες.

Διαιτητές: Ισιγώνης – Τιαλιάκας.

Δεκάλεπτα: 21-14, 42-26, 49-42, 66-53.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Ζάντζας) : Μπουτζικούδης 7(2), Σταματάκης 2, Ροντογιάννης, Παπαζήσης, Νεδέλτσος, Μάρκου Λ. 4, Τσαχιρίδης 7, Κυριαζής 19(2), Αγγειοπλάστης 11, Πούγκουρας 2, Μάρκου Μ. 11, Μπαγλάνης 4.

ΑΤΛΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος) : Σχοινάκης 6, Καλαϊτζής 12(1), Παπαγιαννάκης 2 Πετράκης 3, Θεοφανούδης 4, Δροσίνης 2, Δαφτσής 9, Μπορμπίδης 4, Κυμπάρης 1 ,Αρώνης 2, Πίτατζης, Κοτσαρίδης 8