ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΕΠΣ Θράκης: Με Μπόζη πρωταγωνιστή σπουδαία νίκη στο φινάλε των Σαπών μέσα στην Γρατινή

Από το γήπεδο της Γρατινή «Χρήστος Ιομέρης» η Ελπίδα Σαπών πέρασε νικηφόρα κερδίζοντας 1-2 την τοπική Δόξα στο ντέρμπι της αγωνιστικής και παρέμεινε ένα βαθμό πίσω από Πανθρακικό και Ν. Σιδηροχώρι.

Παρουσία περίπου 150 φιλάθλων έγινε ένα αξιόλογο παιχνίδι με τους γηπεδούχος  στο Α’ ημίχρονο να ελεγχουν τον αγώνα και να καταφέρνουν να προηγηθούν από μια φάση που δεν «μύριζε» γκολ…αλλά ο ελέω απουσίας του τερματοφυλακα Κοτσάκη, ο επιθετικός Χαινάκης που ξεκίνησε αναγκαστικά στα γκολποστ έχασε την μπαλα.

Στην επανάληψη  δόθηκαν δυνατές μάχες σε ένα γήπεδο με αρκετά νερά, η Ελπίδα Σαπών μπήκε αποφασισμένη για την νίκη, «πήρε» το κέντρο, κέρδισε πολλά κόρνερ, δημιούργησε ευκαιρίες και με τον πρώτο της σκόρερ Δημήτρη Μπόζη να βρίσκει δυό φορές τα δίχτυα και να φτλανει τα 13, «πήρε» το ντέρμπι και το πανηγύρισε «καταλλήλως» στο τέλος!

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, Στο 5′ ο Λαφάρας έπιασε το σουτ για να διώξει ο Γεμενετζής σε κόρνερ. Στο 30’ ο Ξενακης από καλή θέση σουταρε άουτ, όπως και ο Μπόζης στο 35’ ο είχε σουτ λίγο άουτ. Στο 42′ Καρασιουνας από πλάγια σουταρε αλλά η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του τερματοφύλακα-επιθετικού Χαϊνάκη και έγινε το 1-0. Ήταν το 5ο τέρμα στην σεζόν του Κοζανιτη επιθετικού.

Στην επανάληψη είχαμε μονόλογο της Ελπίδας. Στο 46 ο Κατσαρός σουταρε λίγο άουτ, όπως στο 58′ ο Γεωργαντζάς για την Ελπίδα. Στο 60′ ο Γεωργαντζας είχε νέο σουτ αλλά ο Μέριτς έδιωξε πάνω στην γραμμή και στο 71′ είχαμε την ισοφάριση οταν ο Ευάγγελου έβγαλε μπαλιά στον κενό χώρο και ο Μπόζης με ωραίο γωνιακό σουτ εστειλε την μπάλα στο αριστερό  δοκάρι και στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.  Στο  76’ ο Τριαντοπουλος σουταρε ελάχιστα άουτ και στο 84’ πάλι ο Τριαντοπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γεμενετζή. Στο φινναλε στο 91′ ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Μπόζης  εκμεταλλεύθηκε το λάθος της αμυνας και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Κακουλίδη,  Τζιώτζιου και Καρακασίδη.

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ (Γεμενετζής): Γεμενετζής, Κραβαριτης, Γκέκας, Μεριτς, Κεχαγιάς, Κονόμι,   Καρασιούνας, Βάδας (72’ Φιλόσογλου), Όμπισαι (60’ Βασιλακάκης), Κατσαρός,   Ξενάκης,

ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΠΩΝ (Χαριτόπουλος): Χαινάκης, Τζωρτζάκης, Παπαχρηστου, Γεωργουσης, Λαφαρας, Βελιβασακης, Μεχμέτ Ομερ, Τριαντοπουλος  Μπόζης (92’ Ναουμ), Γεωργαντζας (92’ Μεμετ Χαμζα), Δελδημος (53’ Ευαγγέλου).