ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΕΠΣ Θράκης: Στον τελικό με πεντάρα κόντρα στο Κόσμιο η Δόξα Γρατινής! Τιμήθηκε η μνήμη του Καραολάνη

Με πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα Γρατινής επικράτησε με 5-0 του Κοσμίου στον επαναληπτικό ημιτελικό και με 7-0 συνολικό σκορ επιστρέφει στον τελικό της Ροδόπης μετά από 2 χρόνια, ελπίζοντας να κάνει την έκπληξη κόντρα στον Πανθρακικό και να κατακτήσει το δεύτερο κύπελο της ιστορίας της μετά από 16 χρόνια!

Βέβαια πρόπερσι που είχε περισσότερες πιθανότητες έχασε το κύπελλο στην κληρωτίδα, φέτος είναι το ακλόνητο αουτσαιντερ κόντρα στον Πανθρακικό, ωστόσο είναι και η μοναδική ομάδα που του πήρε και μια ισοπαλία.

Στα του αγώνα, το Κόσμιο είχε περισσότερο το μυαλό στην μάχη της παραμονής που δίνει αφού το 0-2 δεν του άφηνε πολλά περιθωρια. Ολα έγιαναν στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Κώστα Γεμενετζή να ανοίγει το σκορ στο 54′ με τον Καρασιούνα και να πετυχαίνει 4 τέρματα στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Το 2-0 το έκανε ο Βαρδας στο 70′ με τον Καρασιούνα να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του στο 76′ κάνοντας το 3-0 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Το 4-0 το έκανε στο 81′ ο Κεφαλούκος, με τον Κατσίκη να διαμορφώνει στο 89′ το τελικό 5-0 με τους προπονητές να χρησιμοποιούν αρκετά νέα παιδιά.

Οι διαιτητές Τομαράς, Μπαλάφας και Δροσίνης κράτησαν στην έναρξη της συνάντησης μετά από απόφαση της ΕΠΣ Θράκης ένα λεπτού σιγή στην μνήμη του Τασου Καραολάνη.

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ (Γεμενετζής): Βγενόπουλος, Λάκκας, Γκέκας, Χασάν, Κεχαγιάς, Κόνομι, Κεφαλούκος, Βαρδας, Καρασιούνας, Κατσαρός, Ξενάκης

ΠΑΟΚ ΚΟΣΜΙΟΥ (Αιβάζης): Μοραλης, Γκελπένης, Κοτανίδης, Ηλιόπουλος, Ζουμπιαδης, Βλαχος, Λαζαρίδης, Μαντζιούνης, Ντεμερτζίδης, Μαρούντας, Κουτσουρόπουλος