ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΕΣΠΕΘΡ: Ήταν Αμαζόνες μετά το τρίτο σετ και πήραν τη μεγάλη πρόκριση με ανατροπή στον τελικό του πρωταθλήματος γυναικών

Τρομερή αναμέτρηση διεξήχθη στο Κλειστό της Αλεξανδρούπολης, ανάμεσα σε Αμαζόνες Μαϊστρου και Άρτεμις Σερρών, με τις γηπεδούχες να παίρνουν μια μεγάλη νίκη – πρόκριση με μεγάλη ανατροπή.

Η Άρτεμις Σερρών μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και αιφνιδίασε στο πρώτο σετ τις Αμαζόνες, οι οποίες δεν μπορούσαν να βρούν λύσεις και έτσι οι φιλοξενούμενες έκαναν το 0-1 με 16-25.

Η ομάδα των Σερρών συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και παρά την πίεση της ομάδας του Μάκη Δημητριάδη, το σκορ έγινε 0-2 με 21-25, δημιουργώντας έντονο πονοκέφαλο στις γηπεδούχες, οι οποίες έπρεπε να ανέβουν ένα βουνό για να πάρουν τη νίκη.

Βουνό, το οποίο ανέβηκαν με φανταστικό τρόπο, καθώς με επίθεση διαρκείας στο τρίτο σετ, οι Αμαζόνες κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με 25-14.

Στο κρίσιμο, πλέον, τέταρτο σετ οι Αμαζόνες επέβαλαν από νωρίς το ρυθμό τους και πήραν σημαντική διαφορά, κάνοντας έτσι το 2-2 με 25-20, στέλνοντας την αναμέτρηση στο ταί μπρεικ.

Στο πέμπτο σετ, η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη έκανε τα πάντα εξαιρετικά και έτσι έφτασε στην ανατροπή με 3-2 και 15-6, κλείνοντας τη δεύτερη θέση για τον τελικό, όπου θα είναι Θρακιώτικη υπόθεση, καθώς θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Κομοτηνής.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 25-14, 25-20, 15-6

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΜΑΙΣΤΡΟΥ (Μάκης Δημητριάδης): Σαχμπαζίδη, Τοκαμάνη, Μπαρή, Νάκου, Μάρτση, Οικονομίδου, Ουρεϊλίδου (Λ)/ Τσινταράκη (λ), Μόκαλη Γ. Μόκαλη Δ., Κολοκοτρώνη, Νούσια, Τενεδίου, Στουγιούδη