ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Φιλική ήττα για τον Λεύκιππο Ξάνθης επί της ΓΣ Ελευθερούπολης

Ένα ακόμη δυνατό φιλικό απέναντι στην Ελευθερούπολη έδωσε ο Λεύκιππος Ξάνθης.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας παιχνίδι στην Καβάλα στις 5/9 και ακολούθησε ο αγώνας της Τέταρτης (23/9) στο γήπεδο “Φίλιππος Αμοιρίδης”, στον οποίο η ομάδα του Χρήστου Βαχαρίδη ηττήθηκε από την Ελευθερούπολη με 53-66, σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Κατά την πρώτη περίοδο ο Λεύκιππος Ορόσημο επέβαλε τον ρυθμό του, “κρατώντας” παράλληλα τον αντίπαλο χαμηλά στο σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 16-9. Αντίστοιχο σκηνικό υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σύνολο του Βαχαρίδη να έχει διαφορά οκτώ πόντων (30-22) με την λήξη του ημιχρόνου. Ο Λεύκιππος Ορόσημο πήρε ένα +12 (37-25) με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 44-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος Ορόσημο δεν διατήρησε το προβάδισμα και τελικώς έχασε με 53-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 30-22, 44-38, 53-66

Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης