ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Φιλική «πεντάρα» σε Σώστη και τώρα Διδυμότειχο για την Δόξα Σιδηροχωρίου

Σε μία… γεμάτη Κυριακή για το Νέο Σιδηροχώρι, η τοπική Δόξα υποδέχθηκε τη Δόξα Σώστη στο «Ιωάννης Στράντζαλης» στο τελευταίο φιλικό προετοιμάσιας της.

Σε έναν αγώνα που είχε τον χαρακτήρα «πρόβα τζενεράλε» για την απερχόμενη πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Θράκης, η ομάδα του Σπύρου Κουτσογιάννη έδειξε πως βρίσκεται σε μεγάλο βαθμό ετοιμότητας, μία εβδομάδα πριν τον εντός έδρας αγώνα με την ΑΕ Διδυμοτείχου για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου Γ’ Εθνικής.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που επίσης αρχίζει τις επίσημες υποχρεώσεις του σε μία εβδομάδα για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Θράκης, τη Δόξα Σώστη (η οποία υποδέχεται την Γρατινή στην 1η αγωνιστική), η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, δείγμα της ανωτερότητας της σε επίπεδο ποιότητας.

Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Δόξα να προηγείται σε σκορ με 3-0, χάρη στα δύο γκολ του Δημήτρη Σιχλιμοίρη και ένα του Χρήστου Βάσκου. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε και η Δόξα συνέχισε να πιάνει υψηλά επίπεδα απόδοσης. Οι γηπεδούχοι μετουσιώσαν την υπεροχή τους και στην επανάληψη με δύο γκολ από τους Πασχάλη Δραγανίδη και Κώστα Τρούπκο και ανέβασαν το προβάδισμα τους σε διαφορά 5 γκολ. Η Δόξα Σώστη το μόνο που κατάφερε είναι σημειώσει το «γκολ της τιμής» με τον Δημήτρη Λεγάτο.

Έτσι με τον τρόπο αυτό η ομάδα του Νέου Σιδηροχωρίου αποζημιώσε με τον καλύτερο τρόπο το κοινό της, που προηγουμένως από τις 11 το πρωί ήταν καλεσμένο σε εκδήλωση με… ψημένα σουβλάκια, ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο τον σύλλογο στο δύσκολο «ταξίδι» της παραμονής στη Γ’ Εθνική κατηγορία.