ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Απρόσμενη ήττα για την Ελπίδα Σαπών από τους Αμπελόκηπους Δράμας

Η Ελπίδα Σαπών γνώρισε απρόσμενη ήττα από την ΑΕ Αμπελοκήπων που την έβγαλε εκτός προγράμματος και την οποία μπλέκει γερά στο θέμα της παραμονής.

Η ομάδα της Ελπίδας μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και με το καλημέρα δημιούργησε την πρώτη καλή φάση στο 7ο λεπτό με τον Βάσκο. Κατάφερε στην αμέσως επόμενη φάση της να είναι πιο εύστοχη και ν’ ανοίξει το σκορ στο 27′ μετά από το δυνατό σουτ του Τσορτανίδη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40′ με τον Χατζηδημητρίου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις με την Ελπίδα να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο 52ο λεπτό με τον Μπόζη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και πάλι όταν σε μια αντεπίθεση που επιχείρησαν με τον Στάικο που μπήκε στην μεγάλη περιοχή αυτός ανατράπηκε από τον Σιδηρόπουλο στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή Κεφίλη να σφυρίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρώην αμυντικός του Πανθρακικού Δημήτρης Τσερκέζος που κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τασίδη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα για το 2-2 στο 61ο λεπτό.

Οι Δραμινοί όμως δεν σταμάτησαν να πιέζουν για τη νίκη και ευτύχησαν να πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Νικολαΐδη στο 73′. Ο Πασχάλης προσπάθησε δύο φορές μετά το 88′ να ισοφαρίσει για την Ελπίδα αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Βεζιρίδη καταφέρνοντας να δώσει τους 3 βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Κεφίλης της ΕΠΣ Έβρου με βοηθούς τους Τερζόπουλο και Κολιπέτρο της ΕΠΣ Έβρου ενώ παρατηρητής ήταν ο Μανάκας της ΕΠΣ Θράκης. Την επόμενη αγωνιστική η Ελπίδα Σαπών ταξιδεύει στην Ξάνθη για να αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο Ορφέα ενώ οι Αμπελόκηποι φιλοξενούν στη Δράμα την ΑΕ Ευόσμου.

ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΠΩΝ (Χαριτόπουλος): Τασίδης, Τζωρτζάκης, Καλογρανάς (75′ Πασχάλης), Κωσταρέλης (88′ Βεληβασάκης), Φούντας, Βάσκος, Τριαντόπουλος, Μπόζης (80′ Ευαγγέλου), Τοπάλι, Τσορτανίδης.
ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Ματρακούκας): Βεζιρίδης, Τουματζίδης, Νικολαΐδης, Τσέρκεζος, Καραγιαννίδης (49′ Κεσίδης, 86′ Πτενόπουλος), Στεριανός, Τόπι, Χατζηδημήτριου (90′ Αϊδής), Στάικος (86′ Τρελόπουλος), Περτσίδης, Καραγκιοζίδης.