ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Κυρίαρχος ο Πανθρακικός επέστρεψε στα τρίποντα στο ΔΑΚ κόντρα στην Επανομή με τα πρώτα γκολ Μπρούνο και Παχούμη!

Μετά από μια καλή εμφάνιση ο Πανθρακικός επικράτησε με 2-0 στο ΔΑΚ της επικίνδυνης εκτός έδρας Αναγέννησης Επανομής και μετά απο καιρό ανέβηκε μόνος τέταρτος αλλά στο -10 από την κορυφή και την Καβάλα.

Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Πανθρακικού που δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ πετυχάινοντας την 3η νίκη του στην Κομοτηνή σε επτά αγώνες και την 8η φετινή κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που έπαιξε με αντεπιθέσεις αλλά δεν απέφυγε την δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα της σε επτά αναμετρήσεις.

Οι γηπεδούχοι αν και χωρίς τον τιμωρημενο Βάσκο μπήκαν δυνατά και μόλις στο 6΄απείλησαν με τον Μπρούνο που από καλή θέση ήταν αρκετά αστοχο, ωστόσο ο Ελληνοβραζιλιανος δεν αστόχησε στην επόμενη φάση και στο 9 από σέντρα του Κωσταρελη με πλασέ και ωραία ενέργεια έκανε το 1-0 πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με τους Θρακιώτες.

Στο 15ο Χαραλαμπίδης έπιασε σουτ βολίδα για την Επανομή όμως ο Παιτερης με εξοχή εκτίναξη την έβγαλε κόρνερ, ενω στο 20′ σουτ του Καλογρανα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ναθαναήλίδης. Στο 22′ σε μια φάση διαρκείας ο Σμαλης ήταν άτυχος αφού η μπαλα βρήκε το δοκάρι και στην επιστροφή το νέο σουτ του Σίλβα έδιωξε ο Ναθαναηλίδης. Το ημίχρονο έληξε με σουτ του Μπρούνο που πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός ήλεγχε τον αγώνα. Στο 68′ σε μια φάση διαρκείας με διαδοχικά σουτ των Στοινοβιτς, Καλογρανα, Μπρούνο έδιωξε σωτηρια ο πολύ καλός Ναθαναήλίδης. Στο 72΄’σε σέντρα του Γκουτσιδη ο νεοεισερχών Παχουμης με καρφωτη κεφάλια έκανε το 2-0 στην πρώτη του επαφή με την μπαλα, αφού μπήκε μόλις ένα λεπτό πριν ως αλλαγή! Στο 83′ ο Μποια αποβλήθηκε με κόκκινη αφού έκοψε αντίπαλο ως τελευταίος παίκτης με το φάουλ του Γκουτσιδη να διώχνει ο τέρματοφύλακας της Επανομής σε κόρνερ. Ο Πανθρακικός ακόμα και στις καθυστερήσεις προσπάθησε για τριτο τερμα, στο 91′ με σουτ του Ερκαν που έδιωξε ο Ναθαναηλίδης και στο 93′ όταν το σουτ του Παχουμη πέρασε μόλις αουτ.

Με την νίκη του αυτή ο Πανθρακικός έφτασε τους 27 βαθμούς και πέρασε μόνος τεταρτος στο -5 από την δεύτερη Χρυσούπολη και θέλει νίκες μέχρι το φιναλε του 2023 με τους αδύναμους Βαρβάρα (εντός) και τον Πετεινό στην Ξάνθη. Από την άλλη η Αναγεννηση έμεινε στους 10 βαθμούς και σε ένα κρισιμο γειτονικό ντέρμπι του Θερμαικού υποδέχεται τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

Διαιτητές ήταν οι Δραμινοί Γκαϊτατζής, Πατσιάδης και Παυλίδης.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μαραντάς): Παιτέρης, Σμαλης, Καλογρανας, Σαπναρας, Κωσταρελης (85′ Γκαγκανης), Σίλβα, Γιαννακιτσιδης (59′ Στοινοβιτς), Πεχλιβανοπουλος (85′ Βέλη Χακαν), Ρουμπιες, Μπρούνο (71′ Παχουμης), Γκουτσιδης, (85′ Ερκαν)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Ναθαναηλιδης, Σιμιγδάλης, Τσοπανάκης, Γκαμανης, Νταντάμης, Ζουρνατζιδης (29′ Ματθαίου), Ταουσανης, Μπαλάνος, Χαραλαμπιδης (56′ Κιλινταρης), Ζορπιδης, Μποικα