ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Με δυο γκολ σε 5 λεπτά στο τέλος ο Πανθρακικός γλίτωσε την ήττα από τον Θερμαϊκό και γύρισε τον κόσμο στο ΔΑΚ που είχε αποχωρήσει…

Χιτκσκοκικό φινάλε είχαμε στο ΔΑΚ Κομοτηνής με τον Πανθρακικό αν και αδιάφορος να σκοράρει δις στο φινάλε και να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις σε 2-2 την πολύ καλή ομάδα του Θερμαϊκού που έχασε την ευκαιρία για το διπλό στην Κομοτηνή όπως και πέρυσι.

Τα δυο γκολ για τους Θρακιώτες που πανηγύρισαν με τους 300 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, πέτυχαν οι συνήθεις ύποπτοι στο 2024, οι 2 Λατινοαμερικανοι της ομάδας ο Βραζιλιανος αμυντικός χαφ Ιβαν Σίλβα και ο Αργεντινός στόπερ που έφτασαν τα 12 τέρματα αν και είναι αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές απαντώντας στα δυο γκολ που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι της Θέρμης στις δύο και μοναδικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στην εστία του Παιτερη.

Το α ημίχρονο ήταν από μέτριο έως κακό και τους παίκτες του Μαραντα να μην μπορούν να διασπάσουν την καλή αμυντική διάταξη των αντιπάλων, Μάλιστα στο 9′ σε μπαλιά του πρώην μπακ των Άρη και Ηρακλή Σενγκεργκη ο πρώην μπακ του Σουφλίου, Άρη και ΑΕΚ Κουρέλας με δυνατό φαλτσαριστό πλασέ αιφνιδίασε τον πορτιέρε του Πανθρακικού και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Στην συνέχεια τρία σουτ των Βασκου, Γιαννακιτσιδη και Λαρεα πέρασαν άουτ.

Με το ξεκίνημα τις επανάληψης στο 48′ η ατομική προσπάθεια και το πλασέ του Βαβλιακη πάγωσε το γηπεδο κάνοντας το 0-2 για τον Θερμαϊκό. Οι πέντε αλλαγές του Μαραντα έφεραν άλλο αέρα στους πράσινους που πίεσαν την αντίπαλη εστία με το σουτ του Γιαννακιτσιδη στο 64′ να περνά λίγο άουτ. Κεφαλιά του Καψάσκη λίγο αργότερα πέρασε επίσης άουτ, με τον Ζακυνθινο εξτρεμ και πάλι στο 85′ έπιασε θαυμάσιο σουτ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα Μάντζαρη να διώχνει έξοχα τον κίνδυνο. Ο Πανθρακικός έστω και καθυστερημένα πίεσε, στο 86′ η κεφαλιά του Σίλβα πέρασε λίγο άουτ, με τους κάποιους φιλάθλους των γηπεδούχων να αποχωρούσαν από το γήπεδο αφού δεν πίστευαν τι θα ακολουθήσει…. Στο 87′ σε μια φάση διαρκείας η σέντρα ακριβείας του Χιντζιδη βρήκε τον Λαρεα που με πλασέ βρήκε το δοκάρι αλλα να είναι τυχερός η μπάλα βρεθηκε σε αυτόν και με νέο πλασέ έκανε το 1-2. Στο 93′ σε καλοχτυπημενο φαουλ του Χιντζιδη ο Σίλβα πήδηξε ποιο ψήλά από όλους και κεφάλια έκανε το 2-2 μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς.

Η ομάδα του Πανθρακικού έφτασε τους 61 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει στην Φελώνη της Ξάνθης με τον Άρη Αβάτου σε ένα επίσης ματς με μονόπλευρο ενδιαφέρον για τους Ξανθιώτες. Η ομάδα της Θέρμης με 45 βαθμούς έχασε μια μεγαλη ευκαιρία για πρόωρη παραμονή αφού θέλει 5-6 βαθμούς ακόμα σε 6 ματς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας σε ένα ντερμπι Θεσσαλονίκης με βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Δρακίδης με βοηθούς τους Εμίν Κεχαγιά και Ασικίδη της ΕΠΣ Ξάνθης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μαραντάς): Παϊτέρης, Καλογρανάς (79′ Βελή Χακάν), Λαρέα, Σαπνάρας, Κωσταρέλης (46′ Μπρουνο Χαλκιαδάκης), Ιβαν Σίλβα, Γιαννακιτζίδης, Γκουτσίδης (79′ Γκαγκάνης), Ρουμπιές (46′ Καψάσκης), Βάσκος, Παχούμης (61′ Χιντζίδης)

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ (Χαλιλάι): Μάντζαρης, Αγγελίδης, Σενγκιέρκης, Νικολαίδης, Βαβλιάκης (87′ Γεωργιάδης), Κουρέλας, Αναστασιάδης (66′ Πορτοκαλάς), Κολέτσι (37′ Πουρναρας), Γκαργκαλατζίδης (87′ Τσακιρίδης), Ασήμογλου, Παπαστεριανός