ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Μια ανάσα από τον τίτλο ο Ορφέας, ανάσες για Αλεξ, Ελπίδα και Αβατο, δύσκολα η ΑΕΔ! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Με τους αγώνες της 12ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, όπου είχαμε διαφοροποιήσεις κάτω από την κορυφή και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Συνεχίζει την ανοδική πορεία του ο Ορφέας Ξάνθης καθότι κέρδισε στο ντέρμπι κορυφής τον Πανδραμαϊκό και πλέον είναι αγκαλιά με τον τίτλο αφού τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος έχει ουσιαστικά διαφορά επτά βαθμών από τον δεύτερο Πανδραμαϊκό αλλά και το Ηρακλή Αμπελοκήπων που στραβοπάτησε με το Άβατο μένοντας στο μηδέν, μια ισοπαλία εξαιρετικά σημαντική για την ομάδα της Ξάνθης.

Μεγάλη νίκη που στην δράμα εξασφαλίζει εν πολλοίς την σωτηρία για την Αλεξανδρούπολη, η οποία φιλοξενεί την Τετάρτη τον Ορφέα σε ματς που μπορεί να σφραγίσει μαθηματικά τον τίτλο. Βαθιά ανάσα και για την Ελπίδα Σαπών που λύγισε με 1-0 τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου και διατηρεί ελπίδες για παραμονή.

Συνοπτικά παρακάτω τα αποτελέσματα, η βαθμολογία με και χωρίς περασμένους τους βαθμους της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου στις ομάδες που έχουν να τον αντιμετωπίσουν και την επόμενη αγωνιστική.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ελπίδα Σαπών – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 1-0 (64′ Ρομπέρ)
ΑΕ Ευόσμου – Απόλλων Παραλιμνίου 1-0 (77′ πεν. Λάμι)
Ορφέας Ξάνθης – Πανδραμαϊκός 1-0 (68′ Αλ. Μελισσόπουλος)
Εθνικός Σοχού – ΑΕ Διδυμοτείχου 3-1 (45′, 74′ Αχαλινόπουλος, 82′ Αντωνιάδης – 48′ Βαρσαμίδης)
ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας – Αλεξανδρούπολη 0-2 (26′ Ρουμπιές, 57′ Πεταλωτής)
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Άρης Αβάτου 0-0
Αετός Ορφανού – Νέστος Χρυσούπολης 0-0
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 12 ΑΓΩΝΕΣ όπως έχει αυτήν την στιγμή)
1. Ορφέας Ξάνθης 31 (22-6)
———————————
2. Πανδραμαϊκός 25 (16-7)
3. Ηρακλής Αμπελοκήπων 24 (23-7)
4. Αετός Οφρυνίου 24 (21-9)
5. Απόλλων Παραλιμνίου 23 (15-7)
6. Αλεξανδρούπολη FC 20 (17-12)
7. Νέστος Χρυσούπολης 19 (12-7)
8. Άρης Αβάτου 17 (15-9)
9. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 16 (14-19)
10. Εθνικός Σοχού 15 (14-12)
—————————————
11. Ελπίδα Σαπών 14 (12-14)
12. ΑΕ Ευόσμου 14 (11-15)
13. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 13 (12-23)
14. ΑΕ Διδυμοτείχου 10 (13-17)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (8-25)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 12 ΑΓΩΝΕΣ με περασμένους τους βαθμούς με Σιδηροχώρι)
1. Ορφέας Ξάνθης 31 (22-6)
———————————
2. Ηρακλής Αμπελοκήπων 27 (26-7)*
3. Πανδραμαϊκός 25 (16-7)
4. Αετός Οφρυνίου 24 (21-9)
5. Απόλλων Παραλιμνίου 23 (15-7)
6. Αλεξανδρούπολη FC 20 (17-12)
7. Νέστος Χρυσούπολης 19 (12-7)
8. Εθνικός Σοχού 18 (17-12)*
9. Άρης Αβάτου 17 (15-9)
10. ΑΕ Ευόσμου 17 (14-15)*
—————————————
11. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 16 (14-19)
12. Ελπίδα Σαπών 14 (11-14)
13. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 13 (12-23)
14. ΑΕ Διδυμοτείχου 10 (13-17)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (8-25)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)
Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα ματς περισσότερο (τους τρεις βαθμούς που έτσι κι αλλιώς θα κερδίσουν στα χαρτιά με την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13η, 26/5)
Απόλλων Παραλιμνίου – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου
ΑΕ Διδυμοτείχου – ΑΕ Ευόσμου
Πανδραμαϊκός – Ελπίδα Σαπών
Άρης Αβάτου – Εθνικός Σοχού
Ένωση Αλεξανδρούπολης – Ορφέας Ξάνθης
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-3 α.α.
Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Αμπελοκήπων
Αετός Οφρυνίου – Αναγέννηση Θαλασσιάς

Θρακική Αγορά

LABON Boutique

Ιστορικό

Θρακική Αγορά FB

Μedia Group

Ο Ποπολάρος