ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική – Πανθρακικός : Επική ανατροπή με buzzer beater του Βάσκου στο 95’

Επική ανατροπή με buzzer beater του Βάσκου στο 95’

• Σ’ ένα παιχνίδι όπου το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία ο Πανθρακικός κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη με γκολ του μόνιμου σκόρερ του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (2-1)
  • Η ομάδα του Νίκου Μπαχαρίδη έδειξε «μέταλλο» και χαρακτήρα, πάλεψε μέχρι το τέλος, ρίσκαρε και δικαιώθηκε

του Γιάννη Κεσόπουλου

Αυτό που συμβαίνει φέτος με τον Πανθρακικό είναι φοβερό. Αυτή η ομάδα έχει τέτοιο μέταλλο που κερδίζει ακόμα και στην κακή της μέρα. Σ’ ένα ματς, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν ήταν καλύτερη από τον Βύρωνα Καβάλας και δεν δημιούργησε πολλές φάσεις, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να πάρει ολόκληρο το παιχνίδι μ’ ένα buzzer beater του συνήθους υπόπτου Χρήστου Βάσκου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι παρέμεινε στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ άφησε 11 ολόκληρους βαθμούς πίσω τον Βύρωνα. Τι κρατάει ο Πανθρακικός από ένα παιχνίδι στο οποίο το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία; Αυτό που είπε ο προπονητής του Νίκος Μπαχαρίδης μετά το τέλος του ματς. «Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά γιατί δεν το βάλανε κάτω και πάλεψαν μέχρι το 95’. Ρισκάραμε και δικαιωθήκαμε».

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν με τερματοφύλακα τον Κοτσάκη και στην άμυνα τους Καλογρανά (δεξιά), Αρετά (αριστερά), Σιδηρόπουλο και Σαπνάρα (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Χακάν και Γιαννακιτσίδης, δεξιά ο Γκουτσίδης, αριστερά ο Μπαϊκαρά ενώ ο Ντίνας έπαιξε πίσω από τον Βάσκο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους όταν στην ίδια φάση πρώτα ο Γιαννακιτσίδης και ύστερα ο Βάσκος δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Αθανασίου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 7’ όταν το σουτ του Δερμιτζάκη πέρασε άουτ. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν χώρους. Στο 20’ ο Αθανασίου μπλόκαρε την μπάλα σ’ ένα σουτ του Γκουτσίδη. Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο πίεσης από πλευράς Βύρωνα που έφερε και το γκολ. Αρχικά στο 25’ ο Δερμιτζάκης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κοτσάκη αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο γκολκίπερ του Πανθρακικού. Στο 26’ η μπάλα στο απευθείας φάουλ του Παπαδόπουλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ, ενώ στο 29’ σε εκτέλεση κόρνερ από τον ίδιο παίκτη η μπάλα βρήκε και πάλι το οριζόντιο δοκάρι και μετά από κεφαλιά πάσα ο Ναουμίδης με νέα κεφαλιά έκανε το 0-1. Λίγο νωρίτερα ο Ντίνας αποχώρησε αναγκαστικά και τη θέση του πήρε ο Φουρλατάρας, που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης με τον Βάσκο να κινείται πίσω του και μπροστά από τα αμυντικά χαφ. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 36’ ο Αθανασίου εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Μπαϊκαρά όπως και το σουτ του Βάσκου στο 41’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Σιδηρόπουλου αλλά ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

«Στο πρώτο ημίχρονο το λάθος μας ίσως ήταν ότι περιμέναμε να δούμε πώς θα παρουσιαστεί ο Βύρωνας για να δούμε πώς θα τον αντιμετωπίσουμε και αυτό μάς στοίχισε. Ο αντίπαλος πατούσε καλύτερα την μπάλα αλλά μας απείλησε κυρίως με στημένες φάσεις από τις οποίες προήλθε και το γκολ» τόνισε ο Νίκος Μπαχαρίδης.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Πανθρακικός δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όπου το μόνο που είχε να επιδείξει ήταν ένα σουτ του Βάσκου στο 55’ που πέρασε ψηλά άουτ. Στο 65’ ο προπονητής των «πρασίνων» πέρασε στο ματς τον Αντωνιάδη αντί του Γκουτσίδη για να φρεσκάρει το δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής. Ο Πανθρακικός έγινε πιο κινητικός και στο 78’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Βάσκος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αθανασίου, τον πλάσαρε, ο γκολκίπερ του Βύρωνα απέκρουσε, η μπάλα πήρε ύψος και ο επερχόμενος Γιαννακιτσίδης έκανε το 1-1. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Βαφειάδης είχε πάρει τη θέση του Χακάν στη μεσαία γραμμή. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες ρίσκαραν αφήνοντας κενούς χώρους και τελικά αυτός που «μίλησε» στο τέλος ήταν ο Χρήστος Βάσκος που μ’ ένα άπιαστο σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

«Θεωρώ ότι γενικά βγάλαμε καλύτερες φάσεις από τον αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε τακτική, ρισκάραμε και μας βγήκε», επισήμανε ο Νίκος Μπαχαρίδης, ενώ για το επερχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ορφέα Ξάνθης (θα γίνει Σάββατο) πρόσθεσε: «Ο Πανθρακικός όπου κι αν παίζει πρέπει να κερδίζει. Το πρόβλημά μας ήταν ότι στα εκτός έδρας ματς παίζαμε πιο φοβισμένα και δεχόμασταν γκολ από στημένες φάσεις. Αυτό στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια το έχουμε διορθώσει και πήραμε 5 βαθμούς σε τρεις δύσκολες έδρες». Όσο για τον «αέρα» των εννιά βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη, τόνισε: «Αυτή η διαφορά μάς επιτρέπει να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα και να αξιοποιήσουμε και παίκτες όπως ο Νάσης Στοΐνοβιτς».

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κοτσάκης, Καλογρανάς, Αρετάς, Σιδηρόπουλος, Σαπνάρας, Χακάν (77’ Βαφειάδης), Γιαννακιτσίδης, Γκουτσίδης (65’ Αντωνιάδης), Βάσκος, Ντίνας (27’ Φουρλατάρας), Μπαϊκαρά.

ΒΥΡΩΝΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Αθανασίου, Τσερπές, Αϊβανίδης, Ναουμίδης, Τουμανίδης, Σιδηρόπουλος (67’ Πτηνόπουλος), Παπαδόπουλος, Ουζούνογλου (85’ Μπουλγουρίδης), Δερμιτζάκης (67’ Κουρτόγλου), Τανζού, Καρίπογλου.

Fotos – video : Kombak