ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ήττα για το ΓΑΣ Κομοτηνή στην πρεμιέρα της Β εθνικής

Δεν τα κατάφερε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β εθνικής, όπου ηττήθηκε από τους Ικάρους Σερρών με σκορ 74-77, το απόγευμα της Κυριακής (11/10), στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής.

Η ομάδα της Κομοτηνής αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έως και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να «γυρίσει» υπέρ του το παιχνίδι, αλλά στο τελευταίο δεκάεπτο, λίγο τα αβίαστα λάθη, λίγο η αστοχία στην επίθεση και κάποια εις βάρος της σφυρίγματα από τη διατησία, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό για το ΓΑΣ, βρέθηκε πίσω με 2-7, κατάφερε να περάσει μία φορά μπροστά με 17-16 (8΄), αλλά οι Ίκαροι με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, έκλεισαν προηγούμενοι με 19-21 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, με τους Ίκαρους να κρατάνε ένα μικρό προβάδισμα, ο ΓΑΣ μείωσε σε 27-28 και ισοφάρισσε σε 31-31 (18΄), αλλά η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους Ίκαρους με σκορ 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ ανέβασε ρυθμό, πίεσε περισσότερο στην άμυνα, κάτι που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να υποδειχθούν σε πολλά λάθη και κατάφερε να προηγηθεί με 37-35 (22΄). Από εκείνο το σημείο η ομάδα της Κομοτηνής πήρε τα «ηνία» και με ιδανικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, προηγήξηκε με τη λήξη 55-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το ξεκίνημα οι Ίκαροι κάνοντας ένα επιμέρους σερί 5-15, προηγήιθηκαν με 57-59 (33΄0., χωρίς κάποια λογική αντίδραση από του ςπαίκτες του ΓΑΣ, που δεν μπορούσαν να αφυπνστούν από την αντεπίθεση διαρκείας των αντιπάλων. Ο ΓΑΣ ακολουθούσε στο σκορ σε όλη τη διάκρεια, με τους Ίκαρους να προηγιύνται με 65-70 (37΄) και 67-72 (38΄). Ο ΓΑΣ στην τελική του αντεπίθεση, μείωσε σε 72-73, οι Ίκαροι ευστόχησαν στην κρίσιμη επίθεσή τους κάνοντας το 72-75 και στη συνέχεια με μία εύστοχη βολή το 72-76, εξασφαλίζοντας ένα «μαξιλάρι ασφαλείας» κα στο τέλος πήραν τη νίκη με τελικό αοτέλεσμα 74-77.

Διαιτητές: Γραικός – Τσιοπένος – Βασιλόπουλος, μπορούσαν να αποφύγουν κάποια λάθος σφυρίγματα κατά του ΓΑΣ

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-35, 55-49, 74-77

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 8, Σταυριανόπουλος 11, Ιορδάνογλου 20(2), Γκουζελίδης, Περρής 19(3), Κουτσοβασίλης 8, Μαγουλάς, Καλτσος, Σπέντζος 6, Χαλήλ 2

Ίκαροι Σερρών: Νικολόπουλος 19(4), Φραγκούλης, Σιδερίδης 7(1), Μπίλιας 2, Δαλαγκόζης 5(1), Μανούσος 30, Γκουτζιάς, Θεοδωράκος 11(2), Παρχαρίδης 3(1)