ΑΘΛΗΤΙΚΑ

«Κατάθεση ψυχής» από το Δημοκρίτειο που νίκησε την Αγία Βαρβάρα

Με πολύ καλή άμυνα και παρά τα αβίαστα λάθη στην επίθεση, το Δημοκρίτειο επιβλήθηκε δύσκολα επί της Αγίας Βαρβάρας Καβάλας με σκορ 76-70, για τη 2η αγωνιστική του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το απόγευμα του Σαββάτου (3/10), στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Η ομάδα του Δημοκρίτειου εμνφανίστηκε με καλύτερη «εικόνα» από αυτή που είχε δείξει στα προηγούμενα παιχνίδια, αρκετά βελτιώμενο στην άμυνα, κατάφερε να πάρει στο τέλος τη νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, που έχει σκοπό να πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για το Δημοκρίτειο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά δεν άφηνε την Αγία Βαρβάρα να ξεφύγει, ακολυοθώντας την και ανεβάζοντας ρυθμό σταδιακά. Το 1ο δεκάλεπτο έληξε με 16-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν σε πολύ καλή «μέρα» τους περιφερειακούς παίκτες, κάνοντας «ζημιά» σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Το ίδιο μοτίβο, είχαμε και στο 2ο δεκάλεπτο, όπου το Δημοκρίτειο ακολουθούσε από κοντά την Αγία Βαρβάρα, χωρίς να την αφήνει να ξεφύγει στο σκορ, καθώς στο 12΄βρέθηκε πίσω με 25-33 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-40 υπέρ της Αγίας Βαρβάρας.

Στην επανάληψη το Δημοκρίτειο συνέχισε την πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, δυσκολέυοντας τους αντιπάλους, οι οποίοι έκαναν λάθη και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπαρκο και μείωσαν αρχικά και πέρασαν μπροστά στο σκορ 46-44 στο 25΄. Από εκείνο το σημείο το Δημοκρίτειο συνεχίζοντας την ίδια πίεση στην άμυνα και έχοντας σε πολύ καλή «μέρα» τους σκόρερ της, προηγήθηκε με 57-49 (27΄), αλλά εκεί πάλι κάποια αβίαστα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πετύχοτυν κάποια εύκολα καλάθια και νε μειώσουν σε 57-53 με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, και οι δύο ομάδες στην κυριολεξία, έκαναν «κατάθεση ψυχής» για να πάρουν τη νίκη. Έγινε ένα πολύ δυνατό και γεμάτο φάσεις και ένταση παιχνίδι, όπου η Αγία Βαρβάρα προηγήθηκε με 59-60 στο 33΄, το Δημοκρίτειο με 67-66 στο 36, με το παιχνίδι να είναι αρκετά ισορροπημένο. Στα τελευταία λεπτά το Δημοκρίτειο προηγήθηκε με 72-68 (38΄) και στο τελευταίο δίλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για τη νίκη, αλλά το Δημοκρίτειο με μεγάλύτερα ψυχικά απωθέματα, αν και πραγματοποίησε κάποια αβίαστα λάθη που μπορούσε να αποφύγει, προηγήηθηκε με 74-68, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και στο τέλος πανυγύρισε μία σπουδαία νίκη, με τελικό αποτέλεσμα 76-70.

Πραγματικά έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι, σε σκορ και εξέλιξη και μεγάλο κρίμα που δεν μπόρεσε να το παακολουθήσει ο φίαλθλος κόσμος, καθώς μέχρι στιγμής όλοι οι αγώνες πραγματοποιούνται κεκλεισμένων των θυρών.

Διαιτητές: Τσαούση – Πετρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-40, 57-53 και 76-70

Δημοκρίτειο: Τσουγκρής 11(1), Μερισιώτης 17(1), Σκουτέλης 22(4), Μάρκου, Μπελεγράτης 5, Κυριαζής 8(1), Μάρκου 2, Μαρκογιαννάκης 11

Αγία Βαρβάρα Καβάλας: Μπαλαμπουγιούκης Δ. 15(2), Κωνσταντάρας, Μητρούλης 6(2), Ζωτίδης, Μπαπαμπουγιούκης Π. 16, Στεφανίδης 12, Παπακωνσταντίνου 13(3), Θανάση, Ντάφης 4, Γεωργούλης 2, Κιλιγκαρίδης 2