ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Λύτρωση με Καπνίδη στο 90+8′! Πρώτο και άκρως δραματικό τρίποντο για τον νέο ΑΟΞ επί του Ιωνικού

Πρώτο τρίποντο για τον ΑΟΞ στο πρωτάθλημα, αφού λύγισε τον Ιωνικό με λυτρωτή τον Καπνίδη μετά από γύρισμα του Κέβιν στο 90+8 για το τελικό 1-0. Αμέσως μετά οι παικτες του Ιωνικου απλά έκαναν σέντρα.

Γενικα ηταν ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, με την Ξάνθη να προσπαθεί να επιτεθεί και τον καλοστημένο Ιωνικό να έχει τις απαντήσεις, εκτός από την φάση των τελευταίων δευτερολέπτων που έκρινε το ματς.

Το παιχνίδι κατά τα άλλα ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν και αρκετά παράπονα από την διαιτησία. Στο πρώτο ημίχρονο οι σημαντικότερες ευκαιρίες παρατηρήθηκαν στις καθυστερήσεις με τον Σιατραβάνη να κάνει «τσαφ» σε θέση βολής και την κεφαλιά του Μάναλη να φύγει λίγο άουτ από το δοκάρι του Μπέντο.

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιωνικός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 70′ με τον Μπέντο να σταματά το Μάναλη. Ωστόσο εν τέλει η Ξάνθη ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος και το πανηγυρισε έξαλλα, σε ενα ματς που σημαδεύτηκε και από εντάσεις εντός αλλά και κυρίως εκτος αγωνιστικου χωρου, αφου ηταν αρκετά εριστικοι οι περίπου 10 οπαδοί των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μελέτιος Γιουματζίδης (ΕΠΣ Πέλλας), με α’ βοηθό τον Νικόλαο Σάββα (ΕΠΣ Σερρών), β’ βοηθό τον Θανάση Δέλλιο (ΕΠΣ Πέλλας) και 4ο διαιτητή τον Κωνσταντίνο Πουλικίδη (ΕΠΣ Δράμας). Σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχουν παράπονα από τους γηπεδούχους αλλα γκρινιάζουν και οι φιλοξενούμενοι.

Την επόμενη αγωνιστική η Ξάνθη κανονικά θα έπρεπε να παίξει δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Δόξα Δράμας, αλλά το παιχνίδι έχει αναβληθεί και πλέον παει την άλλη Τετάρτη στην Λιβαδειά για ντέρμπι κορυφής με τον Λεβαδειακό. Ο Ιωνικός φιλοξενεί στην Αθήνα τα Τρίκαλα.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (76′ Κέβιν), Γιούρμαν, Θυμιάνης, Θ. Παπάζογλου (87′ Καπνίδης), Τάτος, Σιατραβάνης (76′ Μυστακίδης), Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος (7′ λ.τ Τιεντσέ), Γκοτσούλιας, Μπρίτο (55′ Ματσούκας), Μάναλης (88′ Σινγκ), Ρόλε, Κάστρο.