ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με το «δεξί» η ΑΕ Κομοτηνής

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το φετινό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η ΑΕ Κομοτηνής που επικράτησε εύκολα επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης με σκορ 67-40, το απόγευμα του Σαββάτου (26/9), στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Ύστερα από ένα αγχωτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, η ομάδα της ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα, αξιωποιώντας θετικά τις περισσότερες προσπάθειές της στην επίθεση και έκλεισε προηγούμενη με σκορ 16-10 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανέβασε τη ν απόδοσή της και προηγήθηκε με 30-14 (17΄), όπου εκεί μια χαλαρότητα έδωσε την ευκαιρία στην Ολυμπιάδα να πετύχει μερικά εύκολα καλάθια και να μειώσει κάπως τη διαφορά, με σκορ ημιχρόνου 33-25. Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκαν πιο δυνατά, ανεβάζοντας απόδοση στην επίθεση, αλλά παίζοντας και καλύτερη άμυνα, προηγήθηκαν με 46-29 (25΄) και 51-31(27¨), δίχως να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, έκλεισαν προηγούμενοι το δεκάλεπτο με σκορ 53-33. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν παιχνίδι για ένα «ρόλο», καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ, είχαν την υπεροχή και χωρίς να χαλαρώσουν ιδιάιτερα, έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση επί της Ολυμπιάδας, με σκορ 67-40.

Διαιτητές: Πετρόπουλος – Τσαχιρίδη

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 33-25, 53-33, 67-40

ΑΕ Κομοτηνής: Τσιρώζης 7, Κυμπάρης 4, Τσακιρίδης 2, Αθανασίου, Πασσαλίδης 8, Σαββίδης 7, Δαφτσής 2, Πιπιλιός 9, Γκιρίτσης 16(2), Ζαπανδιώτης 8(1), Πίτατζης 4, Σάρρος

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: Καραμπατζάκης 3(1), Σίσιου 3(1), Θεολογίδης 24(4), Χαλκιάς 2, Δρούμπαλης 3, Γερακόπουλος 2, Κατσικας, Ζιούτης, Σονωβίδης 3