ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μπαράζ Πρωταθλητών ΕΠΣ: Aπό την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Αλεξανδρούπολη στο.. 99′ κόντρα στο καταπληκτικό Ν. Σιδηροχώρι

Σε ένα καταπληκτικό ματς κυρίως στο β΄ημιχρονο με συναρπαστική εξέλιξη και μπροστά σε αρκετό κόσμο από Έβρο και από την Ροδόπη, η Αλεξανδρούπολη είδε στην πρεμιέρα το χάρο με τα μάτια της αλλά στο 99′ επικράτησε με της 3-2 της νεανικής και ελλειπούς Δόξας Ν, Σιδηροχωριου που πήγε για την ολική ανατροπή αλλά πλήρωσε για μια ακόμη φορά την απειρία της.

Η Αλεξανδρούπολη στην πρεμιέρα της απογοήτευσε ιδίως στο β΄μερος ωστόσο ξεκίνησε με δεξί τα μπαράζ, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Κουτσογιαννη παρά τις αρκετές έλλειψεις και στον αγώνα αυτό, απέδειξε πως φέτος δεν θα είναι ο φτωχός συγγενής του ομίλου όπως πέρυσι.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τους Εβρίτες που στο πεντάλεπτο έχασαν πιθανώς με θλάση τον Γαιτζατζή. Μόλις στο 9′ Ράλλης έδωσε στον Σωτηράκη που έψαξε τον Κυριζάκη με αμυντικό της Δόξας στην προσπάθεια του να διωξει μπροστά από τον φορ της Αλεξανδρουπολης και με αυτογκόλ να γίνεται το 1-0, Στο 22′ το σουτ του Μουρατίδη πέρασε άουτ, ενώ στο 33′ το σουτ βολίδα του Βαρσαμιδη ο Καργακης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 30′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κυριζάκη από τον Βιτώρο που δεν δώθηκε από τον Χαλκιδικιώτη διαιτητη Δημητριαδη, ενω στο 34′ ακυρώθηκε γκολ του Κώστα Πατσιωρα με κεφάλια ως επιθετικό φάουλ μεσα σε νέες διαμαρτυρίες από τους Εβρίτες. Στο 40′ ο Κάλτσας στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπαλλα ανάγκασε τον τερματοφύλακα τις ομαδος του Παπαδόπουλο να διώξει με αυτοθυσία! (φωτο Dimitris Alexoudis)

Με το καλημέρα στο 2ο λεπτό τις επανάληψης σουτ του Βαρσαμιδη κόντραρε με τον Κυριζακη να γίνεται ο κατοχος της μπαλας με έξυμνο σκαφτό πλασέ να κάνει το 2-0 και να φαίνεται ότι καθαρλιζει εύκολα το ματς. Στο 52′ η Δόξα απείλησε με σουτ του Σωτηρακογλου που έδιωξε έξοχα ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ. Στο 55′ ο Μουρατίδης βρέθηκε απέναντι από τον Καργακη αλλά το σουτ δεν νίκησε τον πορτιέρε της Δόξας. Στο 60’ο Γιώτης που μπήκε ως αλλαγή από το ημίχρονο με όμορφο σουτ μείωσε σε 2-1 πετυχάνοντας το δευτερό του γκολ στα μπαραζ οπως και η Δόξα. Στο 65′ ο Σωτηρακογλου με υπέροχο πλασέ σοκαρε τους γηπεδουχους κάνοντας το 2-2. Στο 86′ καλο σουτ του Βαρσαμιδη έδιωξε ο Καργακης με την Αλεξανδρούπολη να πιέζει και στις καθυστερήσεις στο 99 και ενώ όλοι οι παίκτες των γηπεδούχων και ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος βγήκαν στα αντίπαλα καρέ ο Παπαγεωργίου με καρφώτη κεφαλιά λύτρωσε την ομάδα του Μπαχαρίδη κάνοντας το τελικο 3-2.

Την επόμενη αγωνιστική μετά το Πάσχα η Αλεξανδρούπολη υποδέχεται σε ένα κομβικό ματς για αυτην τον ανταγωνιστη για την ανοδο Άρη Πηγών με την Δοξα Ν. Σιδηροχωρίου να έχει δύσκολη αποστολή κόντρα στην Αμμουδιά.

Διαιτητής ήταν ο Δημητριάδης που ελέγχεται για 2 φασεις στο πρωτο μέρος, έχοντας βοηθούς τους Κωνσταντινίδη και Τσιρώνη (ΕΠΣ Χαλκιδικης).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (Μπαχαρίδης): Παπαδόπουλος, Κάλτσας, Ράλλης, Παπαγεωργίου, Σωτηράκης (81′ Φραγκουλίδης), Μουρατίδης (81′ Γκουντενουδης), Τζελέπης (65′ Αγγ.Πατσιωρας), Βαλσαμιδης, Γκαιτατζης, Κ. Πατσιωρας. Κιριζακης

ΔΟΞΑ Ν ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΟΥ: Καργακης, Χατζηπαπαθεοδωριδης, Κρικελας (46′ Σωτηρακογλου), Λεοντίδης. Κατσαούνης, Βιτωρος, Κουτας, Σαπαλιδης (46′ Γιωτης), Κικιδης (64′ Μακης), Δημητριάδης (90′ Σοπιαδης), Σκουτελιας (90′ Κωνστανταρακης)