ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι 23 ομάδες μαζί με τον Πανθρακικό που ανεβαίνουν μέσω των μπαράζ στην Γ’ Εθνική! Πήραν την άνοδο και οι… «αντιδραστικοί» στην ΕΠΟ

Φινάλε μπήκε στη δράση των αγωνιστικών υποχρεώσεων για τη σεζόν 2021-22, με την ολοκλήρωση των αγώνων μπαράζ.

Η εικόνα της εθνικής κατηγορίας για τη νέα σεζόν έχει ολοκληρωθεί και το ThrakiSportS σας παρουσιάζει τις ομάδες που θα συμμετέχουν στο νέο πρωτάθλημα.

Δικαίωμα συμμετοχής, λοιπόν, στη Γ’ Εθνική της σεζόν 2022-23 έχουν 24 ομάδες, αριθμός που προέκυψε από τις ομάδες που ανεβαίνουν από τα μπαράζ συν τις 48 που ήδη υπάρχουν, οπότε συνολικά είναι 72 ομάδες.

Ας δούμε αναλυτικά τι έγινε σε κάθε όμιλο και κυρίως σε αυτούς πλην του 1ου που αγωνίστηκαν και οι ομάδες της Θράκης, που ο Πανθρακικός και Καμπανιακός νικώντας Προσοτσανη και Ιπποκράτη πήραν την άνοδο.

Στον 2ο που πιθανότατα κάποιοι θα είναι και αντίπαλοι Αρη Αβάτου και Πανθρακικού, εκτός έμεινε η Αναγέννηση Επανομής που ηττήθηκε από την πρωτοπόρο ομάδα του Τριποτάμου των Γκιντίδη και Αναστάση Παπαδόπουλου, ενω ο Σβορώνος Πιερίας νίκησε την Κρηστώνη Κιλκίς και την άφησε απ΄εξω. Σπουδαία νίκη πήρε και η Χανιώτη Χαλκιδικής του Χρήστου Παχούμη στην αδιάφορη Μελίτης Φλώρινας και θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην Γ’ Εθνική.

Στον συναρπαστικό 3ο όμιλο όπου 5 ομάδες πάλευαν για 2 θέσεις η Καστοριά παρόλο που κέρδισε ανευ αγώνα την ΑΕ Ξηροβουνιου και πέρασε στην ισοβαθμία την Θυελλα Κατσικά που νίκησε την Αναγέννηση Στανου Αιτωλοακαρνανιας. Στο αλλο ματς ο Πετρίτης κέρδισε 3-0 την Πάργα και ανέβηκαν και οι δυο παρέα με τους γουναράδες.

Στον επίσης συναρπαστικό 4ο όμιλο, τον σίγουρο Μακεδονικό Φούφα, θα συνοδεύσει η Αγιά που νίκησε στο μεγάλο ντερμπι την Νέα Αγχιαλο του Ροτζέριο Μάρτινς και την άφησε εκτός, ενώ μαζί τους θα βρεθεί ο Διγενής Νεοχωρλιου Τρικάλων που επικρατησε της αδιάφορης Στυλίδας.

Στο 5ο όμιλο της Πελοποννήσου που έγινε ντόρος για την ισοβαθμία από τον Πανηλειακό, τελικά η ομάδα της Ηλείας ανεβαίνει στην Γ’ Εθνική, μαζί με την πρωτοπόρο Πάτραι που νίκησε στο Ληξούρι και το άφησε εκτός, ενώ ο αδιάφορος Πανθουριακός παρά την ήττα στην Λακωνία από τον Πανγυθεατικό ανεβάινει και αυτός.

Στον 6ο όμιλο το Μοσχάτο διέλυσε τον Απόλλων Ευπαλίου Φωκίδας με 5-2 και το άφησε εκτός τριάδας και ετσι με το ισοπαλο 1-1 ανέβηκαν στην Γ’ τα ιστορικά σωματεία της Χαλκίδας και του Παναργειακού.

Στον 7ο και ίσως συναρπαστικότερο και δύσκολο όμιλο εκτός έμεινε η Ελλάς Ποντίων Πειραιά αν και έπαιζε για 2 αποτελέσματα, αφού ηττήθηκε 1-4 από τον ιστορικό Βύζαντα, ενώ η ισοπαλία βόλεψε τον ΑΟ Τυμπακίου Ηρακλειου και την Αγία Παρασκευή.

Τέλος στον 8ο όμιλο όλα ήταν ξεκαθαρισμένα και ανέβηκαν οι Αρης Πετρουπολης, Ιάλυσσος και το Μαρκό.

Όπως σημειώνει το sportsup.gr ανάμεσα τους διακρίνουμε σωματεία με σημαντική ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο, όπως ο Πανθρακικός (μέχρι το 2016 αγωνιζόταν στη Super League), την Καστοριά (με Κύπελλο Ελλάδας και ευρωπαϊκή συμμετοχή στο παλμαρέ της), τον Πανηλειακό, από τον οποίο αναδείχτηκαν σπουδαίοι ποδοσφαιριστές όπως ο Γιαννακόπουλος, ο Τζόρτζεβιτς κ.α., ο Παναργειακός, ο ΑΟ Χαλκίς, ο Βύζας Μεγάρων αλλά και ο Ιάλυσος.

Υπάρχουν βεβαίως και οι λεγόμενες… σταχτοπούτες, που για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα συμμετέχουν σε μια εθνική κατηγορία (Βύρων Καβάλας, Αστέρας Τριποτάμου, ΑΟ Χανιώτης, Πανθουριακός, ΑΟ Τυμπακίου) αλλά και αυτές που μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στη Γ Εθνική όπως το Μαρκό, η ΑΕ Μοσχάτου, ο Μακεδονικός Φούφα, ο Δωτιέας Αγιάς, ο Αστέρας Πετριτή και ο Καμπανιακός.

Τέλος, να σημειωθεί πως εκκρεμεί η εκδίκαση της ένστασης του Πανηλειακού στον 5ο όμιλο, ενω ένσταση έχει προαναγγείλει και η Καστοριά στον 3ο όμιλο για αθέμιτο ανταγωνισμό και για αλλοίωση του βαθμολογικού πίνακα γιατί το Ξηροβούνι δεν κατέβηκε στην τελευταία αγωνιστική, ωστόσο αφού ανέβηκαν πιθανότατα δεν θα προχωρήσουν…

Αναλυτικά οι ομάδες που ανέβηκαν και σε ποιο όμιλο θα συμμετέχουν:

1ος ΟΜΙΛΟΣ: Βύρωνας Καβάλας, Πανθρακικός, Καμπανιακός
2ος ΟΜΙΛΟΣ: Αστέρας Τριποτάμου, ΑΟ Χανιώτης, Σβορώνος
3ος ΟΜΙΛΟΣ: Αστέρας Πετριτή Κέρκυρας, Καστοριά, Απόλλων Πάργας
4ος ΟΜΙΛΟΣ: Μακεδονικός Φούφα Κοζάνης, Δωτιάς Αγιάς Λάρισας, Διγενής Νεοχωρίου Τρικάλων
5ος ΟΜΙΛΟΣ: ΑΠΣ Πάτραι, Πανθουριακός Μεσσηνίας, Πανηλειακός
6ος ΟΜΙΛΟΣ: ΑΕ Μοσχάτου, Χαλκίδα, Παναργειακός
7ος ΟΜΙΛΟΣ: Αγία Παρασκευή, ΑΟ Τυμπακίου Ηρακλέιου, Βύζας Μεγάρων
8ος ΟΜΙΛΟΣ: Άρης Πετρούπολης, Ιάλυσος, Μαρκό

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος

Άρης Πετεινού – Ηρακλής Αμμουδιάς 4-1
Πανθρακικός – ΓΣ Προσοτσάνης 6-0
Καμπανιακός – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 2-0
Ρεπό : Βύρων Καβάλας

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Βύρων Καβάλας 6 4 2 0 11 2 9 14
2 Πανθρακικός 6 4 1 1 14 6 8 13
3 Καμπανιακός 6 3 2 1 9 4 5 11
4 ΓΣ Προσοτσάνης 6 2 2 2 8 9 -1 8
5 Ιπποκράτης Αλεξ 6 2 1 3 9 8 1 7
6 Άρης Πετεινού 6 1 0 5 6 19 -13 3
7 Ηρακλής Αμμουδιάς 6 0 2 4 2 11 -9 2

2ος όμιλος

Μελιτέας Μελίτης – ΑΟ Χανιώτης 1-4
Αναγέννηση Επανομής – Αστέρας Τριποτάμου 1-4
ΓΑΣ Σβορώνου – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 2-1
Ρεπό : Εθνικός Γιαννιτσών

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Αστέρας Τριποτάμου 6 6 0 0 19 3 16 18
2 ΑΟ Χανιώτης 6 3 2 1 11 7 4 11
3 ΓΑΣ Σβορώνου 6 3 1 2 13 6 7 10
4 ΠΑΟΚ Κρηστώνης 6 2 2 2 15 10 5 8
5 Αναγέννηση Επανομής 6 2 1 3 8 11 -3 7
6 Εθνικός Γιαννιτσών 6 1 1 4 4 15 -11 4
7 Μελιτέας Μελίτης 6 0 1 5 3 21 -18 1

3ος όμιλος

Αστέρας Πετριτή – Απόλλων Πάργας 3-0
Θύελλα Κατσικά – Αναγέννηση Στάνου 2-0
Καστοριά – ΑΕ Ξηροβουνίου 3-0 α.α.
Ρεπό : ΑΟ Ν.Σελεύκειας

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Αστέρας Πετριτή 6 4 1 1 10 3 7 13
2 Απόλλων Πάργας 6 4 0 2 16 6 10 12
3 Καστοριά 6 4 0 2 9 3 6 12
4 Θύελλα Κατσικά 6 4 0 2 8 5 3 12
5 Αναγέννηση Στάνου 6 3 1 2 7 6 1 10
6 ΑΕ Ξηροβουνίου 6 1 0 5 4 15 -11 3
7 ΑΟ Ν.Σελεύκειας 6 0 0 6 2 18 -16 0

4ος όμιλος

Διγενής Νεοχωρίου – ΑΟ Στυλίδας 2-0
Αστέρας Καρδίτσας – Πυρσός Γρεβενών 5-1
Δωτιέας Αγιάς – Πύρασος Νέας Αγχιάλου 2-1
Ρεπό : Μακεδονικός Φούφα

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Μακεδονικός Φούφα 6 5 0 1 15 3 12 15
2 Δωτιέας Αγιάς 6 3 2 1 15 7 8 11
3 Διγενής Νεοχωρίου 6 3 2 1 8 5 3 11
4 Πύρασος 6 3 1 2 18 6 12 10
5 ΑΟ Στυλίδας 6 2 1 3 4 5 -1 7
6 Αστέρας Καρδίτσας 6 1 2 3 8 13 -5 5
7 Πυρσός Γρεβενών 6 0 0 6 2 31 -29 0

5ος όμιλος

Πανγυθεατικός – Πανθουριακός 2-1
ΑΟ Τσιλιβή – Πανθυρεατικός 0-3 α.α.
Παλληξουριακός – ΑΟ Πάτραι 0-2
Ρεπό : Πανηλειακός

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 ΑΟ Πάτραι 6 4 2 0 11 2 9 14
2 Πανθουριακός 6 3 2 1 11 6 5 11
3 Πανηλειακός 6 3 2 1 7 3 4 11
4 Πανγυθεατικός 6 2 3 1 7 2 5 9
5 Παλληξουριακός 6 2 2 2 7 5 2 8
6 Πανθυρεατικός 6 1 1 4 6 11 -5 4
7 ΑΟ Τσιλιβή 6 0 0 6 0 18 -18 0

6ος όμιλος

ΑΕ Μοσχάτου – Απόλλων Ευπαλίου 5-2
ΑΟ Χαλκίς – Παναργειακός 1-1
Τενεάτης Αθικίων – Κυπάρισσος Αντίκυρας 2-1
Ρεπό : Αίολος Καρπενησίου

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 ΑΕ Μοσχάτου 6 4 2 0 16 4 12 14
2 Παναργειακός 6 3 3 0 13 5 8 12
3 ΑΟ Χαλκίς 6 2 4 0 8 3 5 10
4 Απόλλων Ευπαλίου 6 3 0 3 12 10 2 9
5 Τενεάτης Αθικίων 6 2 1 3 9 9 0 7
6 Κυπάρισσος 6 1 2 3 8 9 -1 5
7 Αίολος Καρπενησίου 6 0 0 6 0 26 -26 0

7ος όμιλος

Αστέρας Περάματος – Απόλλων Αγίου Ιωάννη 4-1
ΑΟ Τυμπακίου – ΑΟ Αγίας Παρασκευής 1-1
Ελλάς Ποντίων – Βύζας Μεγάρων 1-4
Ρεπό : Νίκη Σητείας

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Αγία Παρασκευή 6 3 2 1 18 5 13 11
2 Βύζας Μεγάρων 6 3 2 1 14 4 10 11
3 ΑΟ Τυμπακίου 6 3 2 1 7 5 2 11
4 Ελλάς Ποντίων 6 3 1 2 11 9 2 10
5 Απόλλων Αγ.Ιωάννη 6 2 1 3 6 13 -7 7
6 Αστέρας Περάματος 6 2 0 4 6 19 -13 6
7 Νίκη Σητείας 6 1 0 5 1 8 -7 3

8ος όμιλος

ΑΕ Βαθύλλου/Πανσαμιακός – Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου 0-3
Ιάλυσος – Άρης Πετρούπολης 1-2
Αετός Λουτρών – ΓΣ Μαρκό 1-0
Ρεπό : Ελλάς Σύρου

www.thrakisports.gr

 

 

 

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Άρης Πετρούπολης 6 5 1 0 21 5 16 16
2 Ιάλυσος 6 3 2 1 9 4 5 11
3 ΓΣ Μαρκό 6 2 3 1 7 2 5 9
4 Αετός Λουτρών 6 3 0 3 7 7 0 9
5 Ελλάς Σύρου 6 2 2 2 11 7 4 8
6 Ατρόμητος Αγ.Γεωρ. 6 2 0 4 6 10 -4 6
7 ΑΕ Βαθύλλου 6 0 0 6 0 26 -26 0

 

Θρακική Αγορά

LABON Boutique

Ιστορικό

Θρακική Αγορά FB

Μedia Group

Ο Ποπολάρος