ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πήρε με ανατροπή το φιλικό με την Ασπίδα Ξάνθης η Γρατινή με δυο γκολ του Κατσίκη και τον Ξενάκη να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα

Σε ένα ακόμη δυνατό φιλικό ανάμεσα σε ομάδες γειτονικών νομών που θύμιζε μπαράζ ανόδου σε ανώτερη κατηγορία, η Δόξα Γρατινής επικράτησε με 3-1 της Ασπίδας Ξάνθης.

Η Ασπίδα προηγήθηκε με 0-1 στο ημίχρονο με πέναλτι του Μαλαδένη στο 5′ (φώτο), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τρια τέρματα στην επανάληψη. Στο 50′ ο έμπειρος Φώτης Ξενάκης σκόραρε κόντρα σε μια από τις πρώην ομάδες του, με τον Εβρίτη Κατσίκη που μπήκε ως αλλαγή να σκοράρει δις στο 65′ και στο 75′ δια μορφώνοντας το τελικό 3-1.

Οι δυο προπονητές Κώστας Γεμενετζής για την Γρατινή και Νίκος Χατζηπαρασκευάς για την Ασπίδα έκαναν αρκετές αλλαγές από το ημίχρονο και μετά και δοκίμασαν κάποια σχήματα, ενόψει της έναρξης των πρωταθλημάτων που φημολογείται ότι θα ξεκινήσουν από την επόμενη εβδομάδα ή την μεθεπόμενη.