ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σώθηκε ο Άρης Αβάτου, υποβιβάστηκαν οι Ελπίδα Σαπών και ΑΕ Διδυμοτείχου!

Σωτηρία στο παρά πέντε για τον Άρη Αβάτου που κέρδισε στην τελευταία αγωνιστική την ΑΕ Διδυμοτείχου, η οποία μαζί με την Ελπίδα Σαπών, την Αναγέννηση Θαλασσιάς και την αποχωρήσασα Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου αποτελούν τις Θρακιώτικες ομάδες που αποχαιρετούν την Γ’ Εθνική.

Η ομάδα της Ξάνθης, κέρδισε με 4-1 την ΑΕ Διδυμοτείχου χάρη στα τέρματα των Γκέκα στο 56′, Γκουτσίδη στο 61′, Τσάπαρη στο 82′ και Ισπυρλίδη στο 85′, με την Εβρίτικη ομάδα απλώς να μειώνει για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 88′ με τον Τζελέπη.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης Αβάτου προσπέρασε την ΑΕ Ευόσμου και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία του και τη νέα σεζόν στη Γ’ Εθνική, σε αντίθεση με τους αντίπαλους του που επιστρέφουν στο τοπικό.

Τον δρόμο της ΑΕΔ, θα ακολουθήσει τελικά και η ομάδα της Ελπίδας Σαπών, που «κόλλησε» στην ισοπαλία με τον Νέστο Χρυσούπολης, όπως επίσης και οι ήδη υποβιβασμένες θρακιώτικες ομάδες της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου και Αναγέννησης Θαλασσιάς. Ετσι κι αλλιώς και να κέρδιζε ωστοσο, θα υποβιβαζόταν δεδομένων των άλλων αποτελεσμάτων.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Άρης Αβάτου – ΑΕ Διδυμοτείχου 4-1 (56′ Γκέκας, 61′ Γκουτσίδης, 82′ Τσαπαρης, 85′ Ισπυριλίδης – 88′ Τζελέπης)
Αλεξανδρούπολη FC – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 2-0 (35′ Καρακασίδης, 51′ Παπαζογλου)
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – ΑΕ Ευόσμου 0-3 α.α.
Νέστος Χρυσούπολης – Ελπίδα Σαπών 0-0
Αετός Ορφανού – Εθνικός Σοχού 1-1 (90+5′ – 42′ Θεοδωρίδης)
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ορφέας Ξάνθης 1-3 (2′ Ορφανίδης – 15′ Πασχαλάκης, 33′ Μελισσόπουλος Α., 60′ Μελισσόπουλος Α.)
ΑΕ Αμπελοκήπων – Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-5 (12′ Μαντικας, 16′ Τσιτας πεν, 22′ Ιορδανιδης, 63′ Τσιτας, 65′ Ιορδανίδης)
Απόλλων Παραλιμνίου – Πανδραμαϊκός 2-2 (14′ Γκουμας, 90+4′ Γεράκης – 5′ Μπερούκας πεν, 6′ Μπερούκας)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)
1. Ορφέας Ξάνθης 35 (27-11)
———————————
2. Ηρακλής Αμπελοκήπων 33 (32-7)
3. Αετός Οφρυνίου 28 (27-11)
4. Πανδραμαϊκός 26 (20-13)
5. Αλεξανδρούπολη FC 25 (22-16)
6. Απόλλων Παραλιμνίου 24 (18-12)
7. Νέστος Χρυσούπολης 24 (15-9)
8.Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 22 (17-22)
9. Άρης Αβάτου 21 (20-12)
10. Εθνικός Σοχού 20 (18-13)
—————————————
11. ΑΕ Ευόσμου 20 (16-18)
12. Ελπίδα Σαπών 19 (16-18)
13. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 17 (18-29)
14. ΑΕ Διδυμοτείχου 16 (17-21)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (9-38)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)

thrakisports.gr

 

LABON Boutique

Θρακική Αγορά

Ιστορικό

Θρακική Αγορά FB

Μedia Group

Ο Ποπολάρος