ΔΙΑΦΟΡΑ

Στον Πανθρακικό το Σούπερ Καπ «Νίκος Ντοσίδης», 2-1 την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (φωτο & βίντεο)

Στο ΔΑΚ Κομοτηνής, Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου και Πανθρακικός, βάδιζαν προς την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα για το Σούπερ Καπ «Νίκος Ντοσίδης» με σκορ 1-1, όταν στο 89 ο Φουρλατάρας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδωσε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στην ομάδα της Κομοτηνής

Ο αγώνας είχε ρυθμό, ωστόσο χωρίς πολλές καλές φάσεις με τον Πανθρακικό να προηγείται με τον Παύλο Μορφακίδη στο 19΄ και την Δόξα να ισοφαρίζει στο 27΄με πέναλτυ που κέρδισε ο Σιχλημοίρης και εκτέλεσε ο Βάσκος.

Ελαφρά καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός, έδειξε να θέλει περισσότερο το τρόπαιο και τελικά με την λήξη σχεδόν ο Φουρλατάρας έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα και τον Πανθρακικό στα …ουράνια. Τα υπόλοιπα λεπτά, 5 των καθυστερήσεων, κύλησαν χωρίς αλλαγή του σκορ.

Το Σούπερ Καπ διαιτήτευσε ο Γιάννης Δρακίδης με βοηθούς τους Αθανάσιο Καραγιάννη και Μιχάλη Χαρίτση, ενώ τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Αθανάσιος Λάπατας, ενώ ο αγώνας έγινε μπροστά σε ελάχιστους θεατές για υγειονομικούς λόγους, λόγω κορωνοιού.

Ο Πανθρακικός αγωνίστηκε με τους: Κεχαγιάς, Καλογράνας, Αρέτας,  Παπαχρόνης, Λειβαδίτης, Σμάλης, Μορφακίδης (Νικολαΐδης), Ρόπαλο, Φουρλατάρας, Αντωνιάδης, Ρομπέρ.

Η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου με τους: Τσομπανόπουλος, Τρούπκος, Νάνος (Παπαδόπουλος), Σιδηρόπουλος, Αστρεινίδης, Κυπιρτόγλου, Σιχλημοίρης, Κωσταρέλης, Βάσκος, Κρασώνης (Κεφαλούκος), Δερμιτζάκης (Καρασιούνας).

Η εξέλιξη του αγώνα με βίντεο και φωτογραφίες

19:25
Και εκεί που πίστευαν όλοι ότι θα πηγαίναμε στην παράταση ο Πανθρακικός διπλασίασε τα τέρματα του, αγκαλιάζοντας το Σούπερ Καπ
19:22
89΄γκολ για Πανθρακικό 2-1 Σκόρερ ο Φουρλαταρας με σουτ από ύψος της περιοχής
19:17
88΄βαδίζουμε προς το τέλος του αγώνα και πάμε για παράταση, ώστε να δούμε σε ποιόν θα καταλήξει το Σούπερ Καπ
19:13
80΄νέα αλλαγή για Δόξα εκτός ο Κρασώνης μέσα ο Κεφαλούκος
19:09
77΄ υπερέχει η ομάδα της Κομοτηνής. Νεο άουτ εκτός περιοχής για Πανθρακικό από τον  Νικολαΐδη η μπάλα άουτ
18:46
45+10 1-1 το σκορ παραμένει, Πανθρακικός – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου για το Σούπερ Καπ
18:18
40΄ 1-1 το σκορ παραμένει με την Δόξα να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα
18:15
35′ μπαλιά του Ρομπέρ Κεφάλια Φουρλατάρα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Δόξας Τσομπανόπουλος

17:52

10΄Ευκαιρία για Πανθρακικό ο Σμάλης πέρασε στον Φουρλατάρα που έπιασε αδύναμο σουτ από μικρή περιοχή για να μπλοκάρει ο Τσομπανόπουλος

17:50

φάουλ για Δόξα έξω από περιοχή εκτέλεσε με γέμισμα ο Βάσκος έδιωξαν οι παίκτες του Πανθρακικού

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου

Τσομπανόπουλος, Τρούπκος, Νάνος, Σιδηρόπουλος, Αστρεινίδης, Κυπιρτόγλου, Σιχλημοίρης, Κωσταρέλης, Βάσκος, Κρασώνης, Δερμιτζάκης

Πανθρακικός

Κεχαγιάς, Καλογράνας, Αρέτας,  Παπαχρόνης, Λειβαδίτης, Σμάλης, Μορφακίδης, Ρόπαλο, Φουρλατάρας, Αντωνιάδης, Ρομπέρ.

17:10

Υπενθυμίζεται ότι ο Κυπελλούχος προέκυψε με κλήρωση μεταξύ του Πανθρακικού και της Γρατινής, ενώ και η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου κατέκτησε τον τίτλο χωρίς ωστόσο να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, μετά την απόφαση για οριστική διακοπή του, λόγω Covid-19.

Οι δύο προπονητές, Σπύρος Κουτσογιάννης της Δόξας και Νίκος Μπαχαρίδης του Πανθρακικού, δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα όσον αφορά στην κατάρτιση των συνθέσεων των δυο ομάδων.

16:55

Το Σούπερ Καπ «Νίκος Ντοσίδης» θεσπίστηκε στην μνήμη του αξιολογημένου διαιτητή Νίκου Ντοσίδη, γιου του παλιού διαιτητή Τάσου Ντοσίδη, τον οποίο έχασε αιφνιδίως πριν δυο χρόνια. Πέρυσι το κατέκτησε η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου επικρατώντας με 3-2 στην παράταση της Ελπίδας Σαπών.

Ο αγώνας για υγειονομικούς λόγους θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, δηλαδή χωρίς θεατές. Έτσι, στο ΔΑΚ θα βρίσκονται συνολικά 80 άτομα, από 30 για κάθε ομάδα παίκτες, αναπληρωματικοί, παράγοντες, οι διαιτητές, μέλη του ΔΣ της ΕΠΣ, ελάχιστοι προσκεκλημένοι και τους δημοσιογράφοι.

16:32

Στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο ( ΔΑΚ) Κομοτηνής, στις 17:30 διασταυρώνουν τα ξίφη τους η πρωταθλήτρια Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου με τον κυπελλούχο Πανθρακικό, για το Σούπερ Καπ «Νίκος Ντοσίδης», αγώνας ο οποίος δίνει το εναρκτήριο λάκτισμα για την φετινή αγωνιστική περίοδο, στο πλαίσιο της ΕΠΣ Θράκης.

Το Σούπερ Καπ θα διαιτητεύσει ο Γιάννης Δρακίδης με βοηθούς τους Αθανάσιο Καραγιάννη και Μιχάλη Χαρίτση, ενώ τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Αθανάσιος Λάπατας.