ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League 2: Χάρη στον Μουμίν πρωταθλητής ο Ιωνικός, στα μπαράζ ο ΑΟΞ! Τα αποτελέσματα στα πλέι οφ και η τελική βαθμολογία

Ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική στα πλέι οφ της Super League 2 όπου είχαμε 3 νίκες για τους γηπεδούχους.

Ο ΑΟΞ επικράτησε στην 5η και τελευταία αγωνιστική του Λεβαδειακού με 1-0 χάρη στο γκολ του Έμπερτ και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία. Θα διεκδικήσει την άμεση επιστροφή του στην Super League 1 μέσα από τον διπλό αγώνα διαβάθμισης με αντίπαλο τον Παναιτωλικό που τερμάτισε στην 13η θέση της Super League 1.

Ο Ιωνικός αν και βρέθηκε πίσω στο κατάφερε και έκανε την ανατροπή παίρνοντας την άνοδο για τα σαλόνια της Super League επιστρέφοντας στη ανώτερη κατηγορία μετά το 2007 ως Πρωταθλητής! Το σκορ άνοιξε για τους Κρητικούς με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Κοκκίνης. Στο 74ο λεπτό ο πρώην ποδοσφαιριστής του Πανθρακικού Χουσεΐν Μουμίν ισοφάρισε για τον Ιωνικό και στο 81′ οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μάναλη.

Στα Χανιά σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι οι γηπεδούχοι με τον πρώην παίκτη και προπονητή του ΑΟΞ Νίκο Παπαδόπουλο στον πάγκο νίκησαν με 2-0 έχοντας πετύχει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Άνοιξαν το σκορ στο 18′ με τον Σουντουρά και στο 64′ ο Μπαρμπίγια έκανε το 2-0 σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος