ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Β’ Εθνική: Στη Ροδόπη το ντέρμπι της Θράκης με πάρτι της Μπαμπαλή και εντυπωσιακό 2-5 στο γήπεδο Θαλασσιάς

Τη νίκη με 5-2 στο γήπεδο Θαλασσιάς πήρε η Ροδόπη απέναντι στις Βασίλισσες της Θράκης στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο γήπεδο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με ωραίο πλασέ της Μπαμπαλή ύστερα από ασίστ της Ηλιάδη για το 0-1.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, ωστόσο στο 21ο λεπτό η Ροδόπη βρήκε και δεύτερο γκολ με την Ηλιάδη να γίνεται από δημιουργός εκτελέστρια για τον 0-2.

Η Βασίλισσες βρήκαν απάντηση πριν την ανάπαυλα, όταν η Μαυρομάτη με εξαιρετικό πλασέ μείωσε σε 1-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η Ροδόπη καθάρισε την υπόθεση νίκη ουσιαστικά σε ένα τρίλεπτο στο β’ μέρος, αφού με τα γκολ της Ραϊνάκη στο 60ο και της Μπαμπαλή στο 63ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4 και εξασφάλισε το τρίποντο.

Από την πλευρά της η ομάδα της Ξάνθης βρήκε ακόμα ένα γκολ με την Μαυρομάτη μειώνοντας στο 2-4 στο 80ο λεπτό, ενώ η απόλυτη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης Μπαμπαλή διαμόρφωσε το τελικό 2-5 με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, μέσα σε πανηγύρια

ΒΑΣΙΛΙΣΣΕΣ ΞΑΝΘΗΣ (Σταύρου Χρήστος): Χατζηαντωνίου Γεωργία, Μαυρομάτη, Σταύρου, Χατζηαντωνίου Μαριάννα, Γενιτζέ, Ευθυμιάδου (66’ Κασμερίδου), Κυριαζίδου, Καζαντζίδου (77’ Αλεώνη), Σαμαρά (54’ Μετοικίδου), Σκουμπρή, Χαραλαμπίδου(87’ Ιατράκη).

ΡΟΔΟΠΗ 87 (Βίκη Περιβολοπούλου) : Κοκκίνη, Σακκά (87’ Μπόζη), Ηλιάδη, Τράκα, Ραϊνάκη, Καραντζίκου, Γονατά, Μπαμπαλή, Πατεράκη, Δαληδάνου (85’ Κουρλού), Καλαμπούκα.