Τελέστηκε χθες Παρασκευὴ 1η Δεκεμβρίου καὶ ὥρα 7μ.μ., ἀπὸ τὸν Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη κ.κ. Παντελεήμονα στὸν Ἱ. Μητροπολιτικὸ Ναὸ Κομοτηνῆς «Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου» ὁ Ἁγιασμὸς τῶν ἐργασιῶν τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Μητροπόλεως Μαρωνείας καὶ Κομοτηνῆς «Χρύσανθος Φιλιππίδης» γιὰ τὸ τρέχον ἀκαδημαϊκὸ ἔτος.
Ἐν συνεχείᾳ, ὁ Σεβασμιώτατος ἐπέδωσε τὰ διπλώματα καὶ τὰ πτυχία στοὺς σπουδαστὲς ποὺ ὁλοκλήρωσαν μὲ ἐπιτυχία τὶς σπουδές τους κατὰ τὸν παρελθόντα Ἰούνιο (Δίπλωμα Βυζαντινῆς Μουσικῆς ἔλαβαν οἱ: Ἀναστάσιος Ράπτης, Κωνσταντῖνος Ράπτης, Νικόλαος Ράπτης καὶ Στυλιανὸς Κουμουλίδης, ἐνῷ Πτυχίο Βυζαντινῆς Μουσικῆς ἔλαβε ὁ Ἐμμανουὴλ Χαλκιαδάκης). Ὁ Σεβασμιώτατος εὐχήθηκε σὲ ὅλους τοὺς ἱεροψάλτες, σπουδαστὲς καὶ μή, εὐλογημένη διακονία στὸ Ἱερὸ Ἀναλόγιο, ἀπὸ τὴν ὁποία ἔχει μεγάλη ἀνάγκη ἡ Ἐκκλησία μας.
Ἐπακολούθησε, στὸν ἴδιο Ἱερὸ Ναό, βραδινὴ θεία Λειτουργία, κατὰ τὴν ὁποία ἔψαλε γιὰ πρώτη φορά, ἐν χορῷ, τὸ σύνολο τῶν σπουδαστῶν τῆς Σχολῆς.
![DSC_0019](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/12/DSC_0019.jpg?w=1260&ssl=1)
![DSC_0015](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/12/DSC_0015.jpg?w=1260&ssl=1)
![DSC_0005](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/12/DSC_0005.jpg?w=1260&ssl=1)
![DSC_0001](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/12/DSC_0001.jpg?w=1260&ssl=1)