ΑΘΛΗΤΙΚΑ

«Χ»άνει έδαφος στη μάχη της ανόδου ο ΑΟΞ αφού δεν κέρδισε για τρίτη φορά φέτος τα Χανιά

Ο ΑΟΞ έμεινε στο 1-1 με τα Χανιά, δεν κατάφερε να τα κερδίσει και στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα φέτος και χάνει πολύτιμο έδαφος στην μάχη της ανόδου.

Η καλοστημένη ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά «σκληρό καρύδι» για την Ξάνθη. Παρά τη ψυχρολουσία από το γκολ των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λέπτο των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο ΑΟΞ επανήλθε και ισοφάρισε· παρότι όμως ρίσκαρε για το τρίποντο δεν τα κατάφερε και σε συνδυασμό με το διπλό του Λεβαδειακού στη Νεαπολη επί του Ιωνικού, τα πράγματα περιπλέκουν και για τη δεύτερη θέση.

Έχοντας προηγηθεί χρονικά η καλύτερη εφετινή εμφάνιση και το επιβλητικό 4-0 κόντρα στην Παναχαϊκή, ο Μπάμπης Τεννές δεν προέβη σε καμία αλλάγη, διατηρώντας την ίδια σύνθεση.

Από το πρώτο σφύριγμα, οι δύο ομάδες έδειξαν ενέργεια, δίνοντας υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας κυρίως από τα δεξιά· στη συνέχεια του ημιχρόνου τα Χανιά ισόρροπησαν και έλεγχαν την κατοχή.

Στο 9′ η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τη άστοχη κεφαλιά – ψαράκι του Τάσου Παπάζογλου από τη σέντρα του Σιατραβάνη. Η μεγάλη στιγμή του πρώτου ημιώρου όμως άνηκε στα Χανιά· στο 30′ ο Βασιλόγιαννης από τα δεξιά απείλησε με διαγώνιο σουτ την εστία του Ίτσο, ο Αυστραλός όμως απέκρουσε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 36′ η ατυχία χτύπησε για ακόμη μία φορά την Ξάνθη τη φετινή χρονιά, καθώς ο Μίλος Πέτροβιτς έπειτα από το τάκλιν στον Σουντουρά δέκα λεπτά νωρίτερα (25′) αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και παρότι άντεξε μερικά λεπτά, εν τελεί δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αντκαταστάθηκε από τον Βέρκερ.

Δύο λεπτά αργότερα (38′) οι Κρητικοί είχαν έντονα παράπονα προς τον Τζήλο για χέρι εντός περιοχής του Τάσου Παπάζογλου, που όμως δεν καταλογίστηκε.

Όσα έγιναν στις καθυστερήσεις ειναι η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου με τον Βέρκερ να ειναι ο μοιραίος παίκτης στις δύο φάσεις στο διάστημα αυτό που σημάδεψαν το πρώτο μέρος. Αρχικά στο 45+1′ από σέντρα του Βόλτερς από τα αριστερά, ο Ολλανδός έκανε την προβολή από το μισό μέτρο, σημάδεψε ωστόσο το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επόμενη και τελευταία φάση όμως ο Βέρκερ υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Σουντουρά έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα βρήκε στο χέρι του στόπερ του ΑΟΞ και ο Τζήλος υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε ψύχραιμα στην δεξιά γωνία του Ίτσο, ο οποίος έπεσε από την άλλη, διαμορφώντας έτσι το 0-1 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλη επιλογή και από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους μπήκαν στο γήπεδο με στόχο να πιέσουν τα Χανιά. Η είσοδος των Θανάση Παπάζογλου και Γέρι Σρόιγεν έδωσαν επιθετική πνοή στους Θρακιώτες, που έψαχναν με κάθε τρόπο την ισοφάριση.

H λύση για τον ΑΟΞ ήρθε στο 58′· ο Δημούτσος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κουτζαβασίλης δεν έκανε καλή έξοδο και η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Θανάση Παπάζογλου που σκόραρε για το 1-1, σπάζοντας το ρόδι στο πιο κρίσιμο σημείο της χρονιάς.

Η Ξάνθη παρότι πέτυχε τον αρχικό στόχο της ισοφάρισης και έδειχνε να έχει περισσότερες δυνάμεις από τον αντίπαλο της, δεν απείλησε ιδιαίτερα· τα Χανιά ήταν πολύ οργανώμενη αμυντικά και όποτε της δινόταν η ευκαιρία δημιουργούσε κινδύνους στην περιοχή του Ίτσο. Στο 64′ ο Σιατραβάνης και στο 71′ και το 77′ ο Τάτος απειλήσαν τον Κουτζαβασίλη, τα σουτ που επιχείρησαν όμως κατέληξαν άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες από μία τεράστια ευκαιρία ώστε να πάρουν το επιθυμητό τρίποντο. Στο 87′ ο σκόρερ των Χανιών, Διαμαντόπουλος, γύρισε το κορμί του και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 90′ η Ξάνθη «απάντησε», με το σουτ του Σρόιγεν που όμως πέρασε ελάχιστα άουτ.

Αρκετά παράπονα δημιουργήθηκαν από τις διαιτητικές αποφάσεις και από τις δύο ομάδες, για τις οποίες δεν υποδείχθηκαν δύο πέναλτι· παίρνοντας γενικότερα αρνητικό βαθμό στον σημερινό αγώνα.

Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Θανάσης Τζήλος, πρώην της ΕΠΣ Ξάνθης και νυν του Συνδέσμου Λάρισας, με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο της ΕΠΣ Πειραιά και Σαμοΐλη της ΕΠΣ Αθήνας. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Μπαϊρακτάρης της ΕΠΣ Αθήνας.

Κίτρινες: 45+2’ Βέρκερ, 54’ Σρόιχεν – 90+1’ Ανδρέου

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (36’ λ.τρ. Βέρκερ), Τ. Παπάζογλου, Τσαμούρης (60’ Έμπερτ), Σιατραβάνης (84’ Θυμιάνης), Βόλτερς (46’ Σρόιχεν), Δημούτσος, Μπριλάντε, Τάτος, Μικελτάτζε, Καπνίδης (46’ Θ. Παπάζογλου).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καμαρά, Πλέγας (59’ Γκίνο), Παναγιωτούδης (88’ Καρτσαμπάς), Δημητριάδης (88’ Νίκολιτς), Σουντουρά (78’ Ουνγιαλίδης), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.