Τό μεσημέρι τῆς Δευτέρας, 17ης Ἰουλίου ἐ.ἒ., ὁ Σεβασμιώτατος τέλεσε τήν ἀκολουθία τοῦ Ἁγιασμοῦ ἐπί τῇ ἐνάρξει τῆς δεύτερης κατασκηνωτικῆς περιόδου αγοριῶν καί εὐχήθηκε σέ ὃλους καταλλήλως.
Στίς κατασκηνώσεις τῆς Μητροπόλεως, δίδεται ἡ εὐκαιρία γιά ἐπικοινωνία τῆς Ἐκκλησίας μέ τήν νέα γενιά καί ἡ προσευχή, ἡ ἔπαρση τῆς Σημαίας, οἱ ἀθλοπαιδιές, τό θαλάσσιο μπάνιο, οἱ συναντήσεις ὁμάδων, ἐξασφαλίζουν μιά εὐχάριστη κοινωνική συμβίωση καί ὂμορφες ἀναμνήσεις.
Τέλος, ὁ Σεβασμιώτατος εὐχαρίστησε τούς γονεῖς πού ἐμπιστεύονται τά παιδιά τους στήν Ἐκκλησία καί τόνισε τήν ἀνιδιοτελῆ προσφορά τῶν στελεχῶν καί ὁμαδαρχῶν που ἀποτελεῖ ἀξιομίμητο παράδειγμα.
![53051369597_fcbfaba16b_c](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/07/53051369597_fcbfaba16b_c.jpg?w=800&ssl=1)
![53052436068_abac1d82d1_c](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/07/53052436068_abac1d82d1_c.jpg?w=800&ssl=1)