ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Οι σκόρερ, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 20 παικτών του Πανθρακικού

Την επιστροφή του στις εθνικές κατηγορίες μετράει ο Πανθρακικός και το ξεκίνημα των πρώτων 8 αγωνιστικών τον βρίσκει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς, έχοντας 5 βαθμούς μακριά από την 1η θέση που βρίσκεται ο Καμπανιακός.

Η ομάδα του Νίκου Μπαχαρίδη ξεκίνησε με τρίποντο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα με την επιβλητική εντός έδρας νίκη απέναντι στην Αλεξανδρούπολη FC. Στη συνέχεια βρέθηκε στην Καβάλα όπου αντιμετώπισε τον Βύρωνα Καβάλας σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο τον κέρδισε φτάνοντας στην 2η νίκη του, καταχειροκροτούμενος και από τους 200 περίπου αντίπαλους Καβαλιώτες οπαδούς που τους ευχήθηκαν την άνοδο.

Στην 3η αγωνιστική έπαιξε στην Κομοτηνή παρουσία 1000 φιλάθλων το δεύτερο Θρακιώτικο ντέρμπι του απέναντι στον Ορφέα Ξάνθης τον οποίο και φιλοδώρησε με 3 τέρματα. Την επόμενη αγωνιστική ήρθε η βαριά ήττα με 4-1 στην Δράμα από τον ΠανδραμαϊκόΔεύτερη συνεχόμενη ήττα με μεγάλο σκορ και πάλι αυτή τη φορά από τον Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας κρατώντας τον στην 6η θέση με 9 βαθμούς.

Για την 6η αγωνιστική βρέθηκε στην Καβάλα σε ένα καταπληκτικό ματς από το παρελθόν με τις δυο ομάδες να έχουν να αναμετρηθούν κοντά στα 12 χρόνια όπου νίκησε με 3-2 σπάζοντας το αήττητο των Αργοναυτών. Συνέχεια στις νίκες είχαμε την 7η αγωνιστική όπου έκανε το 4×4 στην έδρα του απέναντι στον Άρη Αβάτου. Την 8η αγωνιστική βρέθηκε για δεύτερη φορά στη Δράμα όπου αντιμετώπισε τη Δόξα γνωρίζοντας πάλι την ήττα δίχως να καταφέρει να σκοράρει. Με το νέο χρόνο θα κάνει το προγραμματισμένο ρεπό του.

Συνολικά 20 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Νίκος Μπαχαρίδης στα οχτώ πρώτα παιχνίδια της περιόδου και μόνο οι Γιώργος Σιδηρόπουλος, Τανζού Ιμπράμ Χαλήλ και Χρήστος Βάσκος να έχουν το απόλυτό των παιχνιδιών με 8 συμμετοχές. Ο πρώτος έχει ξεκινήσει σε όλα τα παιχνίδια βασικός δίχως να χάσει λεπτό. Ο δεύτερος έχει 36 λεπτά λιγότερα και ο τρίτος 61 λεπτά πιο λίγα έχοντας βασικοί και στα οχτώ παιχνίδια της ομάδας τους.

Συνολικά 16 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Πανθρακικού στους οχτώ αγώνες έχοντας την 2η καλύτερη επίθεση, 6 σημείωσε ο Χρήστος Βάσκος, 3 έχει ο Τανζού Ιμπράμ Χαλήλ, 2 έχει ο Άνταμ Καλογρανάς και από 1 οι Χρήστος Σαπνάρας, Χρήστος Γιαννακιτσίδης, Δημήτρης Φουρλατάρας, Γιώργος Γκουτσίδης και Βασίλης Αντωνιάδης. Επίσης έχει την 4η χειρότερη άμυνα δεχόμενος 13 τέρματα.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις).

1. Σιδηρόπουλος: 8 (0) = 744′

2. Τανζού: 8 (0) = 708′

3. Βάσκος: 8 (0) = 683′

4. Σμάλης: 7 (1) = 608′

5. Καλογρανάς: 7 (1) = 571′

6. Κοτσάκης: 6 (2) = 558′

7. Σαπνάρας: 6(0) = 558′

8. Αρετάς: 6 (1) = 532′