ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με μαγική κεφαλιά Καπνίδη η Ξάνθη υπέταξε Διαγόρα και κλείνει το μάτι στην πρώτη θέση

«Μέταλλο» νικητή επέδειξε και στη Ρόδο ο ΑΟΞ, ο οποίος παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφερε και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στη Ρόδο επί του Διαγόρα με 0-1, χάρη στον «καυτό» το τελευταίο διάστημα Αντώνη Καπνίδη.

Πλέον, έπειτα και από το νικηφόρο πέρασμα στο «νησί των Ιπποτών» η Ξάνθη ανέβηκε στους 45 βαθμούς και σε συνδυασμό με τις ήττες του Ιωνικού και του Λεβαδειακού από Χανιά και Εργοτέλη αντίστοιχα, βρίσκεται μόνη 2η και παράλληλα σε απόσταση μόλις 2 βαθμών από την κορυφή. Στην οποία θα έχει την τεράστια ευκαιρία να ανέβει στην επόμενη αγωνιστική, αν καταφέρει και φύγει με το διπλό από τη Νεάπολη· κάτι που πριν τρεις αγωνιστικές φαινόταν αρκετά δύσκολο, όντας στο -8.

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε έναν αρκέτα «κλειστό» αρχικό σχηματισμό, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στον άξονα. Άξιο αναφοράς, κάτι που ενδεχομένως δείχνει και τις προθέσεις του έμπειρου τεχνικού για τον αγώνα, αλλά και τις ιδαιτερότητες του γηπέδου, είναι το ύψος καθώς πέντε παίκτες της αρχικής ενδεκάδας ήταν κοντά και περισσότερο από 1,90.

Ο ΑΟΞ ήταν η ομάδα που ήθελε πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα από το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά πήρε την κατοχή της μπάλας· δεν είχε ωστόσο τους χώρους ώστε να φτάσει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Παρότι είχε την πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού στο 17′ με το σουτ του Μπριλάντε μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, ο (αδιάφορος βαθμολογικά) Διαγόρας έβγαλε πάθος, «εγκλώβισε» την Ξάνθη και είχε την δική του μεγάλη στιγμή να ανοίξει το σκορ.

Στο 20′ ο Δημήτρουλας επιχείρησε το μακρινό σουτ το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο. Στη συνέχεια του ημιχρόνου, έχοντας και ευνοϊκό τον αέρα, ο «Γηραίος» ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δεν δημιουργήθηκε ωστόσο κάποια αξιοσημείωτη φάση στις δύο εστίες, ενώ ο ρυθμός του αγώνα διαταράχθηκε από τα συνεχόμενα σφυρίγματα και κάποιες αψιμαχίες, δείγμα και της έντασης. Τελευταία τελική του 45λεπτου αποτέλεσε το απευθείας μακρινό φάουλ του Ρουγκάλα που κατέληξε αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Τεννές πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αντώνη Καπνίδη, κρατώντας παράλληλα στο γήπεδο τον Σάκη Παπάζογλου· κάνοντας άκρως επιθετική την ομάδα του.

Ελάχιστα μετά το πρώτο σφύρριγμα της επανάληψης η Ξάνθη έφτασε «μία ανάσα» από το 0-1. Ο Μικελτάτζε με ωραίο ατομική ενέργεια έκανε το πλασέ, η μπάλα όμως πέρασε λίγα μέτρα έξω από την εστία του Μπίντζη.

Ο ΑΟΞ ανέβασε στροφές προς το τελευταίο 20λεπτο και μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε ένα γκολ και δύο σημαντικές στιγμές. Αφού αρχικά το δυνατό σουτ του Τάτου μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλαακς του Διαγόρα στο 71′, τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 76′ ο ιδιαίτερα φορμαρισμένος τον τελευταίο καιρό Αντώνης Καπνίδης. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τάτου ο έμπειρος σέντερ φορ έπιασε υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και νίκησε τον Μπίντζη για το 0-1.

Στο 78′ το δυνατό σουτ του Τάτου μπλόκαρε ξανά ο Μπίντζη, όντας ουσιαστικά η τελευταία φάση του αγώνα. Διότι από εκεί και πέρα η Ξάνθη διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, κλείνοντας τους διαδρόμους στους παίκτες του Διαγόρα, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Ίτσο.

Σωστές στις περισσότερες περιπτώσεις οι διαιτητικές αποφάσεις, σε ένα παιχνίδι υψηλής έντασης με αρκετά μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τον Μπαλτά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Μποζατζίδης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 36’ Γεωργίου, 51’ Καρατάσιος – 28’ Τσαμούρης, 36’ Δημούτσος, 39’ Παπάζογλου, 64’ Καπνίδης, 90+4’ Ντίνας

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Δημητρούλας (85′ Τσιαντούλας), Καρατάσιος, Ρούγκαλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Κωστούλας (77′ Κονέ), Αθανασίου (68′ Λινάρδος), Γεωργίου (77′ Αλάεθ), Σμυρλής (68′ Νάτσης), Μπαστακός.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (66′ Ντίνας), Τσαμούρης (46′ Παντελιάδης), Βέρκερ, Τζούρμαν (66′ Ντίνας), Παπάζογλου Τ., Δημούτσος (46′ Καπνίδης), Μπριλάντε, Τάτος, Μικελτάτζε (78′ Έμπερτ), Παπάζογλου Θ.