Ύστερα από δεκαετή αδράνεια που δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα στην περιοχή των Σαπών , ο Δήμος Μαρωνείας – Σαπών σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας – Θράκης, προχώρησε σε παρεμβάσεις ενδελεχούς καθαρισμού του ρέματος ¨ Σιάπ Ντερέ¨ που ξεκινάει από τις παρυφές του μόνιμου οικισμού των Παλιννοστούντων , διέρχεται μέσα από την πόλη των Σαπών και καταλήγει στα όρια του Αετολόφου.
![117965699_4258437214228765_5026897678592583025_o](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2020/08/117965699_4258437214228765_5026897678592583025_o.jpg?w=960&ssl=1)
Ο καθαρισμός του ρέματος αποτελεί έργο κρίσιμης σημασίας για την ευρύτερη περιοχή αφού θα συμβάλλει αποφασιστικά στην αντιπλημμυρική προστασία της.